Menu

Tu mieszkał reżyser ''Samych swoich''

Twórca "Samych Swoich", "Rozmów Kontrolowanych" czy serialu "Droga" wpisał się w historię kinematografii, ale też w historię Dzierżoniowa. W piątek na domu, w którym mieszkał Sylwester Chęciński, zawisła tablica pamiątkowa. Co robił w Dzierżoniowie Chęciński.
 

Tu mieszkał reżyser ''Samych swoich''
Sylwester Chęcinski urodził się wprawdzie na Lubelszczyźnie (w Suścu), jednak w Dzierżoniowe spędził młodość. Uczył się Sylwester w Dzierżoniowie, to właśnie tu ukończył Gimnazjum Ogólnokształcące (obecnie I Liceum Ogólnokształcące). W szkole był nawet przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. W latach 1996-1999 był członkiem jury Międzynarodowego Festiwalu Filmów Amatorskich POL-8, organizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Kultury, mający wówczas siedzibę w Dzierżoniowie.
 
Dzierżoniów zapadł głęboko w pamięć i serce Sylwestra Chęcińskiego. Bardzo często przyjeżdżał on do Dzierżoniowa. Wizyty te miały charakter prywatny, ale i sentymentalny — w przypadku kolejnych zjazdów absolwentów I LO oraz ważnych rocznic. - informuje dzierżoniowski Urząd Miasta.
 
 
W maju 2008 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Dzierżoniowa. Zmarł w grudniu 2021 roku we Wrocławiu.
 
Sylwester Chęciński mieszkał w domu przy ul. Podwalnej 4.

Inicjatorami tablicy pamiątkowej byli mieszkańcy. Wielu z nich pamięta wspólny czas z Honorowym Obywatelem Dzierżoniowa. - informuje dzierżoniowski magistrat. adm
foto: UM Dzierżoniów
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Józek (29 lipca 2023 22:03)
Brawo za takie czyny trzeba pamiętać o takich ludziach

Dodaj komentarz

Sami Swoi  |   Sylwester Chęciński  |   Dzierżoniów  |   reżyser  |   polskie komedie  |   film  |  

Są zarzuty dla matki skatowanej 11-miesięcznej dziewczynki i jej...

Dzierżoniów: 11-miesięczne dziecko w szpitalu z obrażeniami. Mogło...

Rusza budowa ostatniego etapu obwodnicy Dzierżoniowa

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij