Menu

Kamienna Góra: ZUS albo wypłata

Miasto Kamienna Góra zamierza uregulować swoje zobowiązania w ZUS-ie, ale kosztem opóźnienia wypłat pensji dla pracowników oświaty.
Kamienna Góra: ZUS albo wypłata
O problemach samorządów z regulowaniem bieżących należności informowaliśmy w ubiegłym tygodniu. W bardzo złej sytuacji jest miasto Kamienna Góra, gdzie magistrat zalega od kilku miesięcy z opłacaniem składek ZUS swoim pracownikom oświaty. Redakcja ID Informacji Dolnośląskich dotarła do osób, które przedstawiły dokumenty o zaległościach sięgających września 2022 roku.
 
Jak informuje portal ID Informacje Dolnośląskie, w środę 2 sierpnia odbyło się spotkanie burmistrza z dyrektorami jednostek oświaty, na którym zostali poinformowani, że wypłaty wynagrodzeń za lipiec nastąpią dopiero między 7 a 10 sierpnia, czyli z co najmniej tygodniowym opóźnieniem.
 
- Nasze źródło zbliżone do ratusza twierdzi jednak, że kasa na konta wpłynie nie prędzej jak po 15 sierpnia. – Pan burmistrz prosił, by przekazać, że zaistniała sytuacja spowodowana jest przejściowym brakiem płynności finansowej gminy – napisała w wiadomości do swoich pracowników jedna z szefowych podległych ratuszowi jednostek oświatowych - czytamy w Informacjach Dolnośląskich.
 
Prawdopodobnie świadczenia urlopowe również zostaną wypłacone dopiero do końca miesiąca, ponieważ burmistrz musi w pierwszej kolejności uregulować zadłużenie w ZUS oraz inne zobowiązania miasta. Przedstawiciele magistratu tak tłumaczą zaistniałą sytuację:
 
 
- Obecnie większość samorządów w Polsce przeżywa okresowe trudności związane z niższymi wpływami podatkowymi. Są one spowodowane zmianami wywołanymi przez Polski Ład. Rząd jesienią wyrówna samorządom te niedobory. Piszecie Państwo o zaległościach ZUS, tymczasem są to ustawowe odroczenia. Zostaną one w całości uregulowane - czytamy na profilu FB Miasto Kamienna Góra.
 
Z informacji, do których dotarli dziennikarze ID, wynika, że ZUS zgłosił fakt naruszenia dyscypliny finansów publicznych, stąd nagłe działania zmierzające do spłaty należności. Niektórzy pracownicy kamiennogórskich szkół zapowiadali złożenie pozwu zbiorowego, ale jeszcze tego nie zrobili.
 
Dziennikarze przypominają również, że w grudniu ubiegłego roku ratusz posłużył się subwencją oświatową przekazaną na poczet stycznia 2023, by domknąć budżet w 2022 roku. Radni z Komisji Rewizyjnej złożyli doniesienie do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych i odniosła się do tego Regionalna Izba Obrachunkowa. Choć opinia dotycząca wykonania budżetu za 2022 rok została wydana pozytywna, to fakt niewłaściwego wykorzystania subwencji został odnotowany w zastrzeżeniach.
 
W ubiegłym tygodniu zapytaliśmy wałbrzyski magistrat, czy w naszym mieście występują podobne problemy z należnościami względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak nas poinformowano, mimo problemów finansowych i konieczności zaciągania nowych zobowiązań w postaci emisji obligacji, zobowiazania wobez ZUS regulowane są na bieżąco.
 
plr
foto: ID Informacje Dolnośląskie
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

oligocaurs (8 sierpnia 2023 11:05)
Teraz wiecie wyborcy co was czeka gdy tacy odsuną PiS i przejmą władzę i zaczną rządzić Polską.Będzie szczaw i mirabelki i kartki jak za komuny.
rechot historii (8 sierpnia 2023 11:00)
Cytuję użytkownika: qwqwqwqwqw
Ale fundusz kościelny zapewne przelewa składki bez żadnych opóźnień. Amen
Tak jest od kiedy Kwaśniewski jako prezydent podpisał konkordat z Watykanem.
Wujek Dobra Rada (8 sierpnia 2023 10:54)
Pracownik, który nie otrzyma pensji, ma bowiem prawo do: zgłoszenia sprawy do Państwowej Inspekcji Pracy; złożenia pozwu do sądu pracy. Niewypłacenie pensji stanowi wykroczenie, ponieważ pracodawca narusza swój podstawowy obowiązek względem pracownika. To, że pracodawca popełnia przestępstwo, wynika wprost z art. 218 Kodeksu karnego: „Kto, wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. §218 art 1a Kodeksu karnego: „Kto, wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.
Belmondo (4 sierpnia 2023 17:47)
Pozdrawiam piękne panie z ZUS !
olek (3 sierpnia 2023 23:09)
Ale burmistrz pomoc banderowcom wysyła.
8 lat panowania PiSu (3 sierpnia 2023 20:26)
Wychodzi 8 letni program rządów PiSu. Gdzie wprowadzono szereg zmian i utrudnień. Gdzie miasta masowo tracą pieniądze i tych pieniędzy brakuje na podstawowe sprawy. To jest też Polski Ład wprowadzony przez PiS. Głupi naród się cieszy, bo pus daje. No ale właśnie jakim kosztem dają.
qwqwqwqwqw (3 sierpnia 2023 17:14)
Ale fundusz kościelny zapewne przelewa składki bez żadnych opóźnień. Amen
Tyl (3 sierpnia 2023 17:03)
Jak zwykle nauczyciel upodlony.Może nie wyplacic urzędnikom i wlodarzom miasta.
Xd (3 sierpnia 2023 16:56)
Pensja za sierpień a nie lipiec, bo oni mają przecież płatne z góry.

Dodaj komentarz

kamienna góra  |   budżet  |   finanse  |   zus  |   pracownicy oświaty  |   zaległe składki  |  

Chciała inwestować w stacje paliw. Straciła 40 tys. zł

Myślała, że pomaga synowi - straciła 5 tys. zł.

Kiepska kondycja finansowa Wałbrzycha wg. rankingu Wspólnoty

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij