Menu

Pozyskali fundusze na nowe książki

Biblioteka pod Atlantami otrzymała dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych. Fundusze przekaże Ministerstwo Kultury za pośrednictwem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Pozyskali fundusze na nowe książki

O problemach z funduszami na zakup nowych książek do biblioteki informowaliśmy w połowie lipca. Biblioteka pod Atlantami prosiła wówczas o wsparcie mieszkańców Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego.

Teraz placówka poinformowała, że udało jej się zakwalifikować do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w ramach którego otrzyma dofinansowanie w wysokości 26 950 zł.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Planowany budżet Programu na lata 2021-2025 wynosi blisko 1,1 mld zł, w tym 635 mln zł z budżetu państwa.
 
 
W naszym regionie oprócz Biblioteki pod Atlantami wsparcie otrzymają także inne instytucje. W powiecie wałbrzyskim będą to:
 
Biblioteka + Centrum Kultury w Czarnym Borze - 4 308 zł
Centrum Kultury - Miejska Biblioteka Publiczna w Głuszycy - 7 893 zł
Centrum Kultury w Jedlinie-Zdroju - 10 000 zł
Gminna Biblioteka Publiczna w Walimiu - 3 231 zł
Gminne Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Starych Bogaczowicach - 8 077 zł
Miejska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Szczawnie-Zdroju - 1 500 zł
Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego - Centrum Kultury w Boguszowie-Gorcach - 17 600 zł
 
 
W całym województwie dolnośląskim rozdysponowanych zostanie 1 763 326 zł, a w skali całego kraju w ramach tego programu przekazanych zostanie 27 753 597 zł.
 
 
Według raportu o stanie czytelnictwa w roku 2022 nie nastąpił w skali całego kraju szczególny wzrost liczby miłośników książek, ale warto podkreślić, że odnotowano go w grupie wiekowej 15-18 lat, w której 72% ankietowanych deklarowało, że są stałymi czytelnikami w tym 18% twierdzi, że czyta 7 lub więcej książek rocznie.
 
Książki w postaci papierowej lub cyfrowej czytają przede wszystkim osoby najlepiej wykształcone i uczące się (58% absolwentów szkół wyższych, 14% osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym). Tak jak w poprzednich latach, kobiety czytają książki częściej niż mężczyźni, a różnica ta jest wciąż bardzo wyraźna (odpowiednio 42% i 26%). W jesiennym badaniu lekturę co najmniej jednej książki w ciągu ostatnich 12 miesięcy zadeklarowało 34% respondentów w wieku co najmniej 15 lat, co daje taki sam wynik jak w listopadzie roku 2021. W szerszej perspektywie odsetek czytelników książek nie zmienia się w sposób statystycznie istotny od 2015 roku.
 
 
Wśród najpoczytniejszych książek dominuje beletrystyka, literatura kryminalna i obyczajowo-romansowa. Najpoczytniejszymi autorami w 2022 roku okazali się Remigiusz Mróz, Henryk Sienkiewicz i J.K. Rowling. Nadal w krajowej czołówce znajduje się Olga Tokarczuk zajmując 13. miejsce, choć w latach 2019 i 2020 zajmowała miejsce 2., a w 2021 spadła na 3. Było to pokłosie otrzymania Literackiej Nagrody Nobla.
 
opr.plr
foto: archiwum
źródło: Biblioteka Narodowa, Biblioteka pod Atlantami
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Teraz (16 sierpnia 2023 23:44)
Jak to mówią pecunia non olet.Nawet od znienawidzonego przez pe-ło Rządu PiS jak o nim oni mówią z POgardą.
Heniek (10 sierpnia 2023 8:27)
Cytuję użytkownika: Roman 500 000
To dopiero bezczelność! Miejska biblioteka żebrze o kasę, jej właściciel srul milczy, a znienawidzony przez niego rząd daje kasę.Świat wałbrzyski stoi na głowie.
Na nic ni ma.W szkołach reglamentuje papier toaletowy.
Rafał (9 sierpnia 2023 22:45)
Cytuję użytkownika: Roman 500 000
To dopiero bezczelność! Miejska biblioteka żebrze o kasę, jej właściciel srul milczy, a znienawidzony przez niego rząd daje kasę.Świat wałbrzyski stoi na głowie.
To też jest biblioteka powiatowa i proszę nie ubliżać panu Staroście.
Roman 500 000 (9 sierpnia 2023 21:51)
To dopiero bezczelność! Miejska biblioteka żebrze o kasę, jej właściciel srul milczy, a znienawidzony przez niego rząd daje kasę.Świat wałbrzyski stoi na głowie.

Dodaj komentarz

Duży projekt szkoleniowy wałbrzyskiej Akademii i Dolnośląskich...

Wspomnienia o wałbrzyskiej porcelanie

W bibliotece o wałbrzyskiej porcelanie

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij