Menu

Prawie miliard złotych dla dolnośląskich przedsiębiorców

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na obsługę instrumentów finansowych wspierających dolnośląskich przedsiębiorców. W puli znajdzie się prawie miliard złotych w formie nisko oprocentowanych pożyczek. Środki pochodzą z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Prawie miliard złotych dla dolnośląskich przedsiębiorców
- Bardzo zależy nam na tym, żeby Dolny Śląsk rozwijał się równie dynamicznie, jak do tej pory. Jest to możliwe między innymi dlatego, że samorząd województwa mocno wspiera przedsiębiorców z terenu Dolnego Śląska - mówi Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.
 
 
W puli środków znalazło się 990 milionów złotych, które rozdysponowane będą na trzy główne programy pożyczkowe.
 
- Pożyczka rozwojowa adresowana jest do sektora MŚP na rozwój działalności. Pożyczka na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej pozwoli mikro i małym przedsiębiorstwom, ale także wspólnotom czy samorządom na podniesienie efektywności energetycznej budynków na Dolnym Śląsku. Trzeci instrument to pożyczka OZE, która ma zwiększyć ilość produkowanej energii odnawialnej. To wszystko będzie nowym impulsem rozwojowym dla Dolnego Śląska - wymienia Tymoteusz Myrda, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
 
 
Zarząd Województwa zdecydował się wskazać jako głównego operatora tych środków Bank Gospodarstwa Krajowego, ponieważ ma dobre doświadczenie z dotychczasowej współpracy z tą instytucją.
 
- Dziękuję panu Marszałkowi i całemu Zarządowi za zaufanie, którym darzą nas już od dwóch perspektyw, bo współpracujemy już od 2009 roku i dzięki temu udało się wdrożyć w województwie dolnośląskim instrumenty finansowe na ponad 1 mld 380 mln zł. Te środki służą przede wszystkim dolnośląskim przedsiębiorcom - mówi Tomasz Robaczyński, członek zarządu BGK.
 
 
 
Jak zapowiadają przedstawiciele banku w ramach sprawdzonych praktyk, ponownie dystrybucją środków i bezpośrednim kontaktem z zainteresowanymi zajmować się będą regionalni partnerzy.
 
- Bank Gospodarstwa Krajowego, który jest managerem funduszu powierniczego, współpracuje z podmiotami, które działają na terenie Dolnego Śląska. Bezpośredni kontakt z klientem to są podmioty, które działają na terenie całego województwa, nie tylko we Wrocławiu. Mamy takie perełki jak Legnica, Nowa Ruda, Wałbrzych. To jest sieć pośredników, którzy są wyłaniani w zamówieniach publicznych. Kolejnym krokiem w realizacji tego projektu będzie ogłoszenie przetargów jeszcze w tym roku przez BGK i wyłonienie partnerów finansujących, którzy w imieniu samorządu województwa i BGK pracują z przedsiębiorcami, wspólnotami i podmiotami zarządzającymi infrastrukturą użyteczności publicznej - mówi Paweł Chorąży, dyrektor zarządzający BGK.
 
 
Wśród instrumentów finansowych pojawia się coraz mniej dotacji, ponieważ Komisja Europejska stawia obecnie na instrumenty zwrotne. Jak tłumaczą przedstawiciele BGK, dotację można wykorzystać tylko raz, a fundusze zwrotne mogą podlegać kilkukrotnemu obrotowi, dlatego pozwalają one oferować bardzo korzystne warunki, nieosiągalne na komercyjnym rynku pożyczek.
 
 
 
plr
foto: UMWD
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

wraca stare (28 listopada 2023 21:17)
Dla POsiadaczy nisko oprocentowane kredyty a dla ludzi parabanki.

Dodaj komentarz

10 milionów złotych na zabytki

Zlikwidowana plantacja konopi indyjskich. Przechwycono ponad 5 kg...

Dolnośląska Zima 2024

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij