Menu

Od 25 lat Gwarkowie patronują wałbrzyskiej szkole

25 lat temu Publiczna Szkoła Podstawowa nr 22 w Wałbrzychu wzięła sobie za patronów Gwarków Dolnośląskich. Było to w czasie, gdy upadały wałbrzyskie kopalnie, a placówka do dziś kultywuje górnicze tradycje.

Od 25 lat Gwarkowie patronują wałbrzyskiej szkole
- W 1998 roku, gdy zamykano ostatnią wałbrzyską kopalnię, nasza szkoła była w trakcie poszukiwania patrona. Wśród wielu propozycji wybraliśmy właśnie Gwarków Dolnośląskich. Od tamtej pory zacieśniamy więzi z górnikami z byłych wałbrzyskich kopalń, a szczególnie ze Stowarzyszeniem Gwarków KWK Victoria i Kopalń Wałbrzyskich - mówi Agnieszka Chrzanowska, p.o. dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej nr 22 im. Gwarków Dolnośląskich w Wałbrzychu.
 
 
Na uroczystości z okazji 25-lecia nadania szkole imienia obecna była pomysłodawczyni patronów Gwarków Dolnośląskich, która wspominała, skąd właściwie wziął się ten pomysł.
 
- Wszystko zaczęło się od mojej pracy magisterskiej. Moje życie to początkowo była taka bezświadomość regionalna, która zakończyła się właśnie na studiach, kiedy profesor od geologii zapytał skąd jesteśmy i ja powiedziałam, że z Wałbrzycha. Wtedy on oznajmił, że będę pisała swoją pracę o węglu. Tę pracę obroniłam w 1992 roku. Nosi tytuł "Rozwój kopalnictwa węglowego w Zagłębiu Wałbrzyskim". Zawarłam w niej przekrój całej historii wałbrzyskiego górnictwa. Wtedy na mojej drodze pojawili się m.in. państwo Zygfryd i Eufrozyna Piątek, pan Jerzy Kosmaty, którzy wprowadzali mnie w te kanony historyczne i od tego zaczęła się moja fascynacja. Kiedy przyszłam tu do pracy, szkoła nie miała jeszcze imienia. Pomyślałam, że Gwarkowie to wspaniałe imię. Niosą wartości moralne, pracowitość i to jest przecież nasza bliska historia. Łączy ludzi wszystkich religii, narodowości, którzy pracowali tam na dole w górniczym trudzie - wspomina Beata Szlezynger-Hayatli, była nauczycielka w PSP nr 22 w Wałbrzychu.
 
 
 
W jaki sposób szkoła przez te wszystkie lata odnosiła się do swoich patronów?
 
- Na wszystkich uroczystościach szkolnych staramy się wprowadzać elementy górniczych ceremonii i tradycji. Nasi pierwszoklasiści są nie tylko pasowani na ucznia, ale także ma gwarka. Skaczą przez skórę i są mianowani szpadą. To dla nich wielkie przeżycie. Mamy w szkole izbę pamięci, gdzie znajduje się wiele pamiątek. Gdy 25 lat temu nadawano imię szkole, to wielu dziadków naszych uczniów, byłych górników przekazywało swoje cenne przedmioty. W posiadaniu mamy także historyczną figurę Żelaznego Górnika, która stoi na naszym korytarzu - wymienia Agnieszka Chrzanowska.
 
 
Podczas uroczystości wspominano także zmarłą niedawno dyrektor Mariolę Rząsowską, która dbała o kultywowanie tradycji górniczych w szkole. Na korytarzu na pierwszym piętrze odsłonięto poświęconą jej pamiątkową tablicę.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9

Komentarze

Sroczyński (8 grudnia 2023 17:09)
Podobno tobie zapaliła się łopata przy odśnieżaniu; czy to prawda?
ks (8 grudnia 2023 9:31)
Fajna sprawa!
Kopidół ratuszowy (7 grudnia 2023 20:58)
Jest i Nadsztygar Szelemej. Mówił coś o porażce odśnieżania?

Dodaj komentarz

stary zdrój  |   psp nr 22  |   gwarków dolnośląskich  |   szkoła  |   uczniowie  |   górnictwo  |   historia  |  

Walczą o bankomat - zbierają podpisy

Gość Dnia - Robert Wróbel

Próbował wyrzucić narkotyki przez okno

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij