Menu

II Dolnośląskie Spotkanie SCOP

O korekcji wad wzroku soczewkami fakijnymi, leczeniu chorób plamki, nAMD i retinopatii cukrzycowej czy leczeniu chorób siatkówki rozmawiano podczas drugiego  spotkania Stowarzyszenia Chirurgów Okulistów Polskich na Dolnym Śląsku. Podczas spotkania w Starej Kopalni rozmawiano również o najnowszych osiągnięciach medycyny z zakresu okulistyki. 

II Dolnośląskie Spotkanie SCOP

- Rozmawiamy o najnowszych osiągnięciach okulistyki i bieżących problemach dotyczących naszych pacjentów — mówi dr Ewa Fluder, ordynator Oddziału Okulistycznego w Szpitalu im. Sokołowskiego w Wałbrzychu, organizatorka II Dolnośląskiego Spotkania SCOP.

Po cieszącej się dużym zainteresowaniem pierwszej edycji, podczas tegorocznego spotkania rozmawiano między innymi o korekcji wad wzroku soczewkami fakijnymi (prof. Marek Rękas), leczeniu suchego oka w przebiegu chorób autoimmunologicznych, (dr Joanna Przeździecka-Dołyk), leczeniu chorób plamki, nAMD i retinopatii cukrzycowej (prof. Robert Rejdak) czy leczeniu chorób siatkówki (dr Ewa Fluder).

- Okulistyka w zakresie poprawiania wad wzroku w Polsce obejmuje chirurgię refrakcyjną, jak i chirurgię wewnątrzgałkową. Możemy wymienić soczewkę w gałce ocznej i osiągnąć taką wadę wzroku, jaką chcemy uzyskać. Na przykład za pomocą soczewek wieloogniskowych, soczewek fakijnych, o czym dzisiaj rozmawialiśmy. Tego typu rozwiązania pozwalają ludziom, którzy mają wysokie i średnie wady w zakresie krótkowzroczności, pozbyć się na stałe korekcji, czyli poprawić im jakość życia. - mówi profesor dr hab. n. med Marek Rękas 

Konsultant Krajowy ds. Okulistyki, zastępca dyrektora ds. naukowych w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

Podczas spotkania poruszono między innymi temat nowych terapii w chorobach plamki.

- Mamy w tej chwili do dyspozycji programy lekowe w Polsce w leczeniu chorób plamki,  takich jak starcze zwyrodnienie plamki oraz cukrzycowy obrzęk plamki. Stąd nowe terapie, nowe leki, a także nowe strategie diagnostyczne takie jak telemedycyna. To są nowe kierunki, które w tej chwili wytyczają nowe horyzonty w tym obszarze — mówi profesor Robert Rejdak, prezes Stowarzyszenia Chirurgów-Okulistów Polskich, kierownik Katedry Kliniki Okulistyki Ogólnej i Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Podczas spotkania rozmawiano między innymi o nowych preparatach i nowym podejściu diagnostycznym.

- Oglądaliśmy również szereg przypadków klinicznych, takie już sytuacje z życia wzięte 
Zarówno problemy diagnostyczne, jak i właściwości terapii w oparciu o nowe leki — dodaje profesor Robert Rejdak




.

 

 

Na jakim poziomie jest polska okulistyka ?

— Oceniamy, że polska okulistka reprezentuje światowy poziom. Wróciłem bezpośrednio do Wałbrzycha z Włoch, gdzie byłem na dwóch kongresach i porównując standardy, w pewnych obszarach my Polacy możemy być dumni, że wyprzedzamy Europę. Chciałbym podkreślić programy lekowe w leczeniu schorzeń plamki, refundacja, chirurgia jednego dnia — to są standardy, które w ten chwili wyróżniają nas w Europie — mówi profesor Robert Rejdak — Możemy się w tej chwili cieszyć tym, że mamy najnowszą aparaturę diagnostyczną, a także sprzęt do zabiegów chirurgicznych. W zasadzie mamy też dostęp do wszystkich leków wyznaczających dziś standard światowy.

Czy Polacy dbają o oczy ? 



- Jak każdy naród... Są tacy, którzy dbają i tacy, którzy nie dbają. W Polsce mamy problem taki, że są duże kolejki oczekujących w Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej. Na szczęście już w tej chwili pojawiają się rozwiązania, bo wchodzą do systemu optometryści, którzy wspomogą opiekę roztaczaną przez okulistów, Będziemy mogli podzielić się kompetencjami, będzie więcej fachowców, którzy zajmują się wzrokiem. To może spowodować, że z czasem, te kolejki oczekujących się skrócą. Wówczas to sami pacjenci będą musieli dbać bardziej o to, by w odpowiednim momencie zgłosić się do okulisty czy optometrysty, żeby móc wychwycić te podstawowe choroby, które są przyczyną upośledzenie widzenia w krajach rozwiniętych, do których należy nAMD, zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, cukrzycowy obrzęk plamki czy w odpowiednim momencie rozpoznać i zoperować zaćmę, a nie czekać niepotrzebnie na jej rozwój i później trudności operacyjne. 

- mówi profesor dr hab. n. med. Marek Rękas 

Konsultant Krajowy ds. Okulistyki, zastępca dyrektora ds. naukowych w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

Jak często się badać ?

- Przede wszystkim regularne kontrole okulistyczne. Ludzie po 40-tym roku życia, jest to ważne, ponieważ zaczynają się ujawniać nowe schorzenia, które w tym wieku zaczynają dawać objawy takie jak jaskra, zaćma, ale również początki chorób plamki. Podkreślam również, niezwykle ważne jest badanie okresowe u chorych na cukrzyce. Już rozpoznanie cukrzycy drugiego typu powinno nas skłonić do natychmiastowego udania się do okulisty — mówi profesor Robert Rejdak


.

Jak podkreśla profesor Robert Rejdak, kontrola po 40-roku życia powinna być przeprowadzana raz w roku. Kontrola może pozwolić lekarzom w zatrzymaniu wielu schorzeń na wczesnych etapach.



adm
foto: adm
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

PO wyborach 15.10.24 wszystko jest fakijne (18 marca 2024 10:08)
Cytuję użytkownika: Roman 500 000
Nie widzę naszego Doktora Wszechnauk i Okulistyki Romana.? Soczewki fakijne, to brzmi nieźle. Czy to jest tak jak fuckijne traktowanie mieszkańców przez ratusz?
Soczewki fakijne od angielskiego słowa fake czyli oszustwo.Zielony Ład też jest fakijny.
nie róbcie sobie jaj karwasz twarz (18 marca 2024 9:57)
Regularne kontrole okulistyczne.Czas oczekiwania na wizytę w przychodniach publicznych minimum 1 rok.
Roman 500 000 (17 marca 2024 20:01)
Nie widzę naszego Doktora Wszechnauk i Okulistyki Romana.? Soczewki fakijne, to brzmi nieźle. Czy to jest tak jak fuckijne traktowanie mieszkańców przez ratusz?
pytam się (17 marca 2024 17:08)
Ale co zwykłego człowieka laika w tym temacie gó(w)no to obchodzi?

Dodaj komentarz

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij