Kto zadba o budynek?

Wycieki z kanalizacji zalewające piwnice, połamane poręcze i wszechobecna wilgoć - to część problemów z jakimi mierzą się na co dzień mieszkańcy budynku przy ul. Grota Roweckiego 15.

Na zły stan nieruchomości zwróciła naszą uwagę pani Ewelina, która mieszka tu od niedawna.
 
- Żyje się tu bardzo ciężko. Budynek w środku jest porozwalany. Nieraz było to zgłaszane na przykład zniszczona barierka przy schodach ale nie zostało to naprawione. Szczury biegają po korytarzu, nie zostało to zabezpieczone - mówi Ewelina, lokatorka budynku przy ul. Grota Roweckiego 15.
 
 
Kilka dni przed naszym przyjazdem z powodu zapchanej kanalizacji ścieki przelewały się do piwnicy.
 
- Był straszny smród z tej piwnicy na całym korytarzu. Moje dziecko zwymiotowało, skarżyło się na bóle głowy, ja też to odczułam a jestem astmatyczką. To jest nie tylko bardzo uciążliwe ale też niebezpieczne - skarży się Ewelina.
 
 
Po kilku dniach kanalizacja została udrożniona ale nawet w dniu, w którym byliśmy tam obecni fetor wydobywający się z piwnicy nadal był nie do zniesienia. Mieszkańcy skarżą się na opieszałe reakcje zarządcy budynku czyli WTBS-u dlatego skierowaliśmy do zarządu spółki kilka pytań dotyczących ich wiedzy na temat stanu tej nieruchomości, realizowanych prac, interwencji i planowanych modernizacji. Otrzymaliśmy następującą odpowiedź:
 
(...) Budynek przy ul. Grota Roweckiego 15 w rozumieniu prawa stanowi Wspólnota Mieszkaniowa i jest zarządzany przez WTBS sp. z.o.o. Stan techniczny ww. budynku określają protokoły przeglądów okresowych, rocznych i pięcioletnich znajdujących się w posiadaniu WTBS.
 
W okresie ostatnich 12 miesięcy wpłynęły do spółki zgłoszenia dotyczące usterek i prac remontowych którymi zajmowano się na bieżąco. Co do planów modernizacyjnych będą one przedmiotem zebrania wspólnoty które odbędzie się w I kwartale 2019 roku. Zostaną przyjęte w formie uchwały wspólnoty mieszkaniowej.
 
 
Rodzi się zatem pytanie czy za zły stan budynku odpowiada zarządca czy sami mieszkańcy, którzy jako wspólnota są właścicielami całej nieruchomości? Jak udało nam się ustalić nie wszyscy lokatorzy w równym stopniu są zatroskani o stan budynku. Często zdarza się, że niektórzy mieszkańcy nie do końca rozumieją na czym polega prawo własności i że dbać należy nie tylko o własne lokum ale też o części wspólne budynku. Z takimi sytuacjami niejednokrotnie spotykamy się w różnych nieruchomościach. W tym przypadku o dalszych losach budynku decydować będzie wspólnota. Sami mieszkańcy będą musieli wybrać czy chcą nadal żyć w takich warunkach czy wziąć na swoje barki niemałe koszty poważnego remontu. A zarządca? Jeśli mieszkańcy nie są zadowoleni ze świadczonych usług mogą podjąć decyzję o wyborze nowego.
 
plr
foto: P.Tokarski
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno