Mercedes zainwestuje w wałbrzyskiej Strefie Ekonomicznej
400 milionów złotych zainwestuje Mercedes-Benz Cars w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, niestety... w Jaworze a nie w Wałbrzychu.  Zakład będzie produkował baterie do pojazdów z napędem elektrycznym, powstanie około 300 miejsc pracy. 
 
 

To już druga inwestycja koncernu na terenie wałbrzyskiej strefy. Pierwsza to inwestycja Mercedesa w Jaworze, gdzie będą produkowane czterocylindrowe silniki do samochodów osobowych. Inwestycja da kilkaset nowych miejsc pracy i ma zostać ukończona jeszcze w tym roku a w przyszłym osiągnać pełne zatrudnienie. 

 

-  Polska stawia na elektromobilność i rozwój przemysłu 4.0. Nowe fabryki w Jaworze będą zaopatrywać Mercedesa w urządzenia nowej generacji, łącząc polskie możliwości inżynieryjne z zaawansowaną myślą technologiczną - mówi wiceszef Ministerstwa Przedsiebiorczości i TechnologiI, Tadeusz Kościński.

- Do 2022 r. przeprowadzimy elektryfikację całego portfolio Mercedesa proponując naszym klientom różne wersje pojazdów z napędem elektrycznym w każdym segmencie. Wśród nich będzie co najmniej dziesięć samochodów w pełni elektrycznych. Baterie do tych aut wyprodukujemy w naszych fabrykach, bo jest to ważny czynnik sukcesu w erze elektromobilności.  – mówi Markus Schäfer, Członek Zarządu ds. produkcji i łańcucha dostaw Mercedes-Benz Cars.

 
W Jaworze, (około 100 km od granicy z Niemcami),  powstaje nowoczesna fabryka czterocylindrowych silników do pojazdów hybrydowych i konwencjonalnych. Jest to pierwszy zakład produkcyjny Mercedes-Benz Cars w Polsce, który zatrudni ponad 1000 osób.
 
- Decyzja Mercedes-Benz Cars o rozpoczęciu produkcji baterii elektrycznych do nowego typu pojazdów w Jaworze pokazuje, że firmy, które rozpoczęły działalność w naszym kraju pozytywnie oceniają klimat inwestycyjny i chcą dalej się tu rozwijać. Jesteśmy świadkami rewolucji przemysłowej 4.0, w której Polska odgrywa wiodącą rolę. Tym bardziej cieszy fakt, że w Jaworze będą produkowane nie tylko tradycyjne silniki, ale także serca samochodów przyszłości, czyli baterie elektryczne” – mówi premier Mateusz Morawiecki.
 
Produkcja silników w Jaworze rozpocznie się w 2019 r. i będzie zaopatrywać zakłady Mercedes-Benz Cars w Europie i na całym świecie. Dzięki budowie nowej fabryki baterii w Jaworze powstanie ponad 300 nowych miejsc pracy. Montaż baterii będzie wyposażony w najnowocześniejsze technologie i, podobnie jak fabryka silników, będzie zaopatrywany w energię odnawialną. Seryjna produkcja baterii do pojazdów z rodziny EQ (Electric Intelligence) rozpocznie się na początku kolejnej dekady.
 
- Fabryka silników i nowa fabryka baterii w Jaworze są ważnymi ogniwami naszej globalnej sieci produkcji układów napędowych. Mamy obecnie dziewięć fabryk baterii na świecie, co zapewnia nam bezpieczeństwo produkcji aut z napędem elektrycznym. Lokalizacja w Jaworze okazała się dobrą decyzją już przy budowie fabryki silników. Budowa fabryki baterii to kontynuacja tego sukcesu. – mówi Frank Deiß, szef działu produkcji układów napędowych Mercedes-Benz Cars.


Czytaj też:
Mercedes inwestuje w Jaworze
Otwarcie biura WSSE w Jaworze

info: WSSE / adm
foto: WSSE

 

Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno