Wmurowano kamień pod budowę fabryki Mercedesa

Wmurowano kamień węgielny pod budowę fabryki Mercedesa w Jaworze. Będą tu produkowane czterocylindrowe silniki do samochodów osobowych. Inwestycja da kilkaset nowych miejsc pracy.

Wyświetl galerię 1/7

Budowa fabryki ma zakończyć się w 2019 r., a rok później osiągnąć pełne moce produkcyjne. Zatrudnienie znajdzie tutaj około 500 osób.

 

- Firma jest symbolem motoryzacji na całym świecie. To symboliczne wmurowanie kamienia pod budowę nowej fabryki jest bardzo ważnym krokiem na drodze do budowy silnego klastra motoryzacyjnego w Polsce. To zarazem 90 rocznica momentu, gdy w Mercedesie rozpoczęła się produkcja taśmowa, a teraz, po 90 latach będziemy mogli pokazać czym jest polska myśl techniczna, inżynierska i jakie mamy umiejętności współpracy oraz budowy zaawansowanych produktów - mówi wicepremier, Mateusz Morawiecki.

 

Inwestycja jest szansą na znalezienie pracy dla wielu mieszkańców Jawora, ale i całego Dolnego Śląska.

 

-Kwestia dotycząca kadr jest kwestią która z naszego punktu widzenia jest bardzo istotna. Nie przewiduję by w dużej mierze następował odpływ pracowników z obecnie funkcjonujących przedsiębiorstw. Istotnie takiego procesu wykluczyć się nie da, ale to jest naturalne w przypadku kiedy na danym terenie mamy rozwój przedsiębiorczości. - mówi prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest Park, Maciej Badora.

 

- Wyspecjalizowane fabryki, a taką będzie Mercedes potrzebują wykwalifikowanej kadry. To nie jest montowania, to jest fabryka która będzie oparta o nowoczesne technologie. Pracownicy będą musieli przejść przeszkolenie, by mogli w tej nowoczesnej fabryce pracować. Kiedyś Jawor miał naprawdę wiele zakładów pracy, przypomnę że na kilka tysięcy miejsc pracy była Kuźnia Jawor, Polena, zakłady Diora. Wracajmy do odtwarzania przemysłu, on jest w Polsce potrzebny i cieszę się że jednym z elementów odbudowy tego przemysłu jest Jawor. - Elżbieta Witek z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

 

Kamień węgielny to w zasadzie kapsuła czasu, najważniejsi uczestnicy ceremonii w tym  wicepremier Mateusz Morawiecki, włożyli do szkatułki przedmioty takie jak min. pióro którym podpisano umowę potwierdzającą inwestycję Mercedesa w Polsce, znaczek z polską i niemiecką flagą i banknoty 10 zł i 5 euro. Szkatułka została zatopiona w betonie i wmurowana w fundamenty fabryki. 

 

Fabryka powstanie na terenie Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej w Jaworze. Teren jest częścią Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

 

 

Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

W.Blicharz

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno