O Ciechowskim Pod Atlantami

„Lżejszy od fotografii”, książka poświęcona Grzegorzowi Ciechowskiemu – liderowi kultowego zespołu Republika stała się tematem spotkania z jej autorem, dziennikarzem Piotrem Stelmachem, który odwiedził Bibliotekę Pod Atlantami. 

Dziennikarz opowiadał o procesie powstawania książki i jego rozmowach z przyjaciółmi i rodziną Ciechowskiego, m.in. z córką Weroniką. 
 
- Pamiętam, że kiedy wychodziliśmy poprosiłem żeby coś mi napisała na winylowej okładce (płyty Obywatel Świata). Weronika napisała wtedy „Dziękuję ci Piotrek, mój tata tez by ci podziękował. Nie zgadzam się z Weroniką w jednej kwestii – ja nie postawiłem pomnika jej tacie. To nie był celebryta, to nie był palant, ktoś wyciągnięty z kapelusza. Określenie idola kiedyś, to było określenie słupa granicznego, kogoś kto wyznaczał pewne terytorium i wiadomo było, że w ramach tego słupa nic go nie zniszczy. - mówi autor książki, Piotr Stelmach. 
 
 
Jak mówi Piotr Stelmach – Grzegorza Ciechowskiego widział tylko raz, podał mu rękę i więcej się nie spotkali. Nie przeszkadzało mu to jednak stworzyć wiarygodnego obrazu nieżyjącego od 18 lat artysty. 
 
- W związku z tym, że tak naprawdę mieliśmy kontakt tylko raz – postanowiłem dać głos w tej książce nie tylko sobie, 12 latkowi który poznawał tę muzykę, który był nią zafascynowany, nie rozumiał jej, ale bardzo ją kochał. Postanowiłem, że ci którzy go znali będą tworzyli tkankę prawdziwą. Opowiedzą, zaświadczą. - mówi autor książki, Piotr Stelmach.
 
Sam tytuł książki jest zaczerpnięty z tekstu piosenki „Odchodząc” - Jestem lżejszy od fotografii, z których będziesz mnie teraz wycinać. Został jednak przekształcony, ze względu na kontekst piosenki. 
 
red
foto: WTV
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno