Menu

Ukrywała Romana Polańskiego. Teraz odbierze medal z Izraela

Rodzina, która ukrywała Romana Polańskiego podczas wojny, otrzyma jedno z najwyższych izraelskich odznaczeń – medal „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”

Ukrywała Romana Polańskiego. Teraz odbierze medal z Izraela
87-letni reżyser złożył świadectwo w Yad Vashem po spotkaniu z wnukiem polskich chłopów na planie filmu dokumentalnego o dzieciństwie Polańskiego i Horowitza
 
 „Zapewniła mi schronienie narażając życie swoje i swojej rodziny. To była wrażliwa, łagodna i ciężko pracująca kobieta” – napisał Polański
 
Podejmując śmiertelne ryzyko narażała nie tylko swoje życie, ale i bezpieczeństwo własnych dzieci. Stefania Buchała, uboga chłopka ze podkrakowskiej wsi nigdy się nie dowie, że 10-letni żydowski chłopiec, którego podczas wojny przygarnęła pod swój dach, sześćdziesiąt lat później zdobył Oscara i Złotą Palmę za „Pianistę”. Teraz najwyższe odznaczenie od Państwa Izrael za uratowanie Romka, czyli późniejszego reżysera Romana Polańskiego, odbierze w imieniu Stefanii i Jana Buchałów ich wnuk. O nadaniu tytułu „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” zadecydowała Specjalna Komisja Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie, której przewodniczy sędzia Sądu Najwyższego Izraela.
 
 
„Stefania Buchała zapewniła mi schronienie ryzykując życie własne i swojej rodziny” – wyznał Roman Polański w świadectwie, które kilka lat temu złożył w Yad Vashem. „To była wrażliwa, łagodna i ciężko pracująca kobieta” – pisał, a do wniosku dołączył zdjęcia, autobiografię i fragment filmu dokumentalnego pod roboczym tytułem „Polański, Horowitz”. To właśnie na planie tego filmu doszło do niezwykłego spotkania, które skłoniło zdobywcę Oscara do złożenia świadectwa.
 
 
Reżyser, który podczas Holocaustu stracił prawie całą rodzinę – w tym ciężarną matkę i babcię – przez lata próbował odszukać gospodynię, której zawdzięcza życie. Po wojnie dwukrotnie wracał do Wysokiej – niewielkiej wsi pod Krakowem, gdzie ukrywali go Buchałowie. Jednak ślad po rodzinie zaginął. Anna Kokoszka-Romer i Mateusz Kudła, twórcy filmu „Polański, Horowitz” postanowili odnaleźć potomków.
 
 
Szukaliśmy kilka lat – mówi Anna Kokoszka-Romer. – Rozmawialiśmy z mieszkańcami wsi, ale ci nie potrafili powiedzieć, gdzie wyjechali Buchałowie. Sprawdziliśmy księgi parafialne, wertowaliśmy stare książki telefoniczne. W końcu trafiliśmy na trop wnuka Jana i Stefanii Buchałów. Umówiliśmy się na spotkanie – mówi współproducentka filmu.
 
 
– O tym, że babcia ukrywała Romana Polańskiego, pan Stanisław dowiedział się od nas. Był tym zupełnie zaskoczony – opowiada Mateusz Kudła. – Podczas rozmowy wyjął z kieszeni koszuli jakieś zawiniątko. To były fotografie sprzed 70 lat, a na nich… Stefania Buchała! Kobieta, której odwaga uratowała życie małemu chłopcu – relacjonuje współproducent.
 
 
 
Filmowcy zaaranżowali spotkanie Romana Polańskiego z wnukiem ludzi, którzy go ocalili. Doszło do niego w Wysokiej podczas kręcenia filmu. Reżyser opowiedział, jak wyglądało ukrywanie się na wsi: rodzina była bardzo uboga, nie było prądu i nie starczało jedzenia. Z kolei Buchała pokazał Ocalonemu zdjęcia Stefanii i odręczny list napisany przez jego babcię. Scena znajdzie się w powstającym filmie.
 
Polańskiemu towarzyszył przyjaciel, światowej sławy fotograf Ryszard Horowitz, z którym zaprzyjaźnił się jeszcze w krakowskim getcie. – Z Romkiem nigdy na ten temat nie rozmawialiśmy – wspomina Ryszard Horowitz. – Pobyt na wsi, gdzie on się chował… Wiedziałem o tym, ale teraz mogłem zobaczyć to na własne oczy. Był bardzo wzruszony – mówi.
 
Ryszard Horowitz zawdzięcza życie innemu Sprawiedliwemu – Oskarowi Schindlerowi. Tę niezwykłą historię rozsławił Steven Spielberg w nagradzanym filmie „Lista Schindlera”. Niemiecki przedsiębiorca uratował przed Zagładą ponad tysiąc Żydów, a wśród nich przyszłego fotografa. Horowitz nie uniknął jednak niemieckiego obozu śmierci Auschwitz-Birkenau, stając się jednym z najmłodszych, którzy go przeżyli. Po latach Schindler zasadził drzewo w Ogrodzie Sprawiedliwych w Jerozolimie.
 
Małemu Romanowi z kolei opiekę próbował zorganizować jego ojciec, Ryszard Polański, zanim sam trafił do obozu Mauthausen-Gusen. Za ostatnie oszczędności, zegarek i ubrania po żonie wykupił tymczasowe schronienie synowi u znajomych. Jednak pieniądze szybko zniknęły, podobnie jak chęć ukrywania żydowskiego chłopca. Wtedy Roman trafił do Wysokiej, gdzie bezinteresownie przygarnęli go Buchałowie.
 
Odznaczenie dla Stefanii to dowód na to, że ważne czyny nie popadają w zapomnienie – podkreśla Magdalena Wierzbicka, współproducentka filmu. –  Historia ukrywania żydowskiego chłopca, który po latach na zawsze wpisał się w dzieje kultury, idealnie oddaje słowa z Talmudu: jeśli człowiek ratuje jedno życie, to jest tak, jak gdyby uratował cały świat – dodaje.
 
Tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” to najwyższe rangą izraelskie odznaczenie cywilne. Przyznawane jest od 1963 roku przez jerozolimski Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem za zasługi osobom i rodzinom, które z narażeniem własnego życia i życia swoich bliskich ratowały Żydów z Zagłady podczas II wojny światowej. Ludzie uznani za „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata” otrzymują specjalnie wybity medal z ich nazwiskiem, dyplom uznania oraz przywilej uwiecznienia ich nazwisk na Ścianie Honoru w Ogrodzie Sprawiedliwych w Instytucie Yad Vashem, w Jerozolimie.
 
Medal i dyplom honorowy dla rodziny Buchałów trafił już do Ambasady Izraela w Warszawie, która zorganizuje uroczystą ceremonię wręczenia odznaczenia.
 
info i foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Wanda z Haify (11 października 2020 15:29)
Roman Przepraszam Cię za komentarze mieszkańców kraju nad Wisłą.Proszę Sacrum o siłę i opiekę, o przyjaciół i dobre wydarzenia w Twoim twórczym dziele
ŻYD PEDOFIL (6 października 2020 23:10)
UKRYWAŁA ŻYDA PEDOFILA?!?!
Hmmm (6 października 2020 14:15)
Cytuję użytkownika: Ksiegowy
Cytuję użytkownika: Alison Burge
A ilu antysemitów uratowali Żydzi podczas jakiejkolwiek wojny ?
A ilu Polaków uratowali kiedykolwiek Żydzi?
talmud zakazuje zydom pomagania gojom. Tonącemu gojowi można pomoc tylko wtedy, jeżeli zyd uzyska z tego korzysc. Czy to prawda?
Ksiegowy (6 października 2020 13:50)
Cytuję użytkownika: Alison Burge
A ilu antysemitów uratowali Żydzi podczas jakiejkolwiek wojny ?
A ilu Polaków uratowali kiedykolwiek Żydzi?
?? (6 października 2020 10:31)
Cytuję użytkownika: Czarni
Cytuję użytkownika: ??
A co z pedofilią u pana P.?
Zapytaj w kosciele.
pedifilia to pedofilia. Czy zatem Roman P. w Polin może czuć się bezkarny, bo w USA z której uciekł przed karą objęty jest co najmniej nakazem sądowym
POLEWA Z PO + FAKTY NIE TVN (6 października 2020 9:44)
PRZYPOMNE AKCJE LEWACTWA I BOJÓWEK PO W GDANSKU, JAK BEZPRAWNIE OBALILI POMNIK KSIEDZA JANKOWSKIEGO, GDYZ PO JEGO SMIERCI PODEJRZEWAJA GO O PEDOFILIE... OBALILI JEGO POMNIK, ZAS WLADZE GDANSKI POZBYLY KSIEDZA JANKOWWSKIEGO HONOROWEGO OBYWATELSTWA GDANSKA... MIMO OBRONNYCH SLOW TW BOLKA WAŁESY.... OK... ALE ROMAN POLANSKI PO DZIS DZIEN JEST HONOROWYM OBYWATELEM LODZI...ZDANOWSKIEJ Z PO....WNIOSKI?? DLA PO... NASZ PEDOFIL... TO DOBRY PEDOFIL BOHATER NARODOWY.. TAKIE SA BEZSPRZECZNE FAKTY
POLEWA Z PO + FAKTY NIE TVN (6 października 2020 9:39)
1. ROMAN POLANSKI JEST SCIGANY PRZEZ SAD ZA GWALTY NA DZIECIACH. NIE JEDNYM, ALE NA 3 RÓZNYCH DZIECIACH, W TRZECH RÓZNYCH MIEJSCACH I CZASIE. 2. ZA RZADOW PO TUSK I SIKORSKI, PO NAMOWACH CELEBRYTÓW JAK AGNIESZKA HOLLAND I ZA POZWOLENIEM CZERWONEJ KASTY, TUSK I SIKORSKI PRZENIESLI PEDOFILA POLANSKIEGO Z POLSKI DO FRANCJI BY UNIKNAL SPRAWIEDLIWOSCI. 3. ROMAN POLANSKI JEST HONOROWYM OBYWATELEM LODZI, KTORYM RZADZI OD LAT HANIA ZDANOWSKA Z PO, TAK TA SAMA Z WYROKIEM ZA WYLUDZENIE KREDYTU
Alison Burge (6 października 2020 8:17)
A ilu antysemitów uratowali Żydzi podczas jakiejkolwiek wojny ?
Czarni (5 października 2020 22:46)
Cytuję użytkownika: ??
A co z pedofilią u pana P.?
Zapytaj w kosciele.
Ksiegowy (5 października 2020 22:36)
Mam nadzieję że z uwagi na bezczelne żądania zwrotu od Polski tzw.mienia bezspadkowego przez światowy kongres żydów oraz cały szereg innych upokorzeń Polski że strony żydowskiej - nikt z Polakow nie popelni więcej podobnego błędu.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

polanski  |   rezyser  |   wnuk  |   ukrywala  |   sprawiedliwy  |   wsrod  |   narodow  |   wtv  |   w24  |  

Wnuk okradał własnego dziadka

Seniorka nie dała się oszukać 'na wnuka'

History Hiking: Niezwykłe znalezisko, które wstrząsnęło miejscowością

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij