Menu

Zakończył się Tydzień Słowiański Pod Atlantami

Słowiański Tydzień w Bibliotece Pod Atlantami za nami. Kilkanaście wydarzeń przybliżyło nam kulturę, obyczaje i wierzenia naszych przodków.

Zakończył się Tydzień Słowiański Pod Atlantami

Mogliśmy m.in zobaczyć, jak plecie się wianki i wybrać się na spacer zielarski. Odbyło się mnóstwo spotkań. Dowiedzieliśmy się więcej  o słowiańskich demonach, świętej Górze Ślęży i poznaliśmy słowiańskie mity. 

Przeczytaj też:
O tajemnicach świętej Góry Ślęży Pod Atlantami
Muzyka i słowiańskie demony w Bibliotece Pod Atlantami

 

Odbyły się warsztaty rękodzielnicze prowadzone przez Stowarzyszenie „Ukraina-Wałbrzych”. Poznaliśmy też  motywy słowiańskie w twórczości polskich romantyków. Było też trochę ruchu. Zobaczyliśmy, jak wygląda gimnastyka słowiańska podczas zajęć prowadzonych przez Małgorzatę Mazurek z „klubu Mela. Żyj z entuzjazmem i rozwijaj się.

Na zakończenie zobaczyliśmy show Grupy Ognia Impuls.

 

 

Przeczytaj też: Pokaz ognia na zakończenie Tygodnia Słowiańskiego

 

Tak relacjonuje cały tydzień Biblioteka Pod Atlantami

Na początek w tajemniczy świat dawnych Słowian wprowadzeni zostali najmłodsi. Podczas warsztatów muzycznych dzieci miały okazję zapoznać się z Żywą Galerią Instrumentów Tradycyjnych (m.in drumla, fujarka pasterska, flet krawędziowy, tapan) którą zaprezentował Witold Kozłowski z Fundacji OVO dla Kultury i Edukacji z Wrocławia. Uczestnicy wysłuchali historii powstania, poznali funkcję i symbolikę tych niecodziennych przedmiotów, ich budowę i działanie, a co najważniejsze mogli samodzielnie sprawdzić, jak brzmią te pradawne ale wciąż żywe instrumenty.

Pierwsze spotkanie autorskie, zaplanowane w ramach Tygodnia Słowiańskiego, przerodziło się w żywą dyskusję pomiędzy autorami „Mitologii słowiańskiej” Mateuszem Wroną i Jakubem Bobrowskim, a prowadzącą rozmowę Moniką Bisek-Grąz. Uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się m.in. dlaczego tak niewiele silnych kobiet wchodzi w panteon naszych rodzimych bóstw, dlaczego warto gościć u siebie domowika i czy demony słowiańskie mają poczucie humoru.

Drugi dzień „Tygodnia Słowiańskiego” należał do kobiet. Natalia Kościńska, badaczka rodzimego folkloru i jego śladów w kulturze popularnej, opowiadała o słowiańskich inspiracji, których pełna jest twórczość romantyków z najbliższego nam kręgu kulturowego. Młodzież miała nie tylko okazję uporządkować i uzupełnić sobie nabytą podczas lekcji polskiego wiedzę. Mogła również m.in. przekonać się jak brzmi piosenka do ekranizacji „Starej Baśni” Kraszewskiego i dowiedzieć się dlaczego wystarczy zagrać w „Wiedźmina” aby wziąć udział w pradawnym rytuale „Dziadów”.

O tym, że Słowianie z powodzeniem łączyli w swoim życiu wymiar rzeczywisty z magicznym, przepełnionym obecnością bóstw (w postaci drzew, kamieni, słońca..) i jak bardzo wpłynęło to na ich harmonię z przyrodą i szacunkiem do niej, opowiadała w swojej bogatej w wątki prelekcji pani Małgorzata Mazurek – założycielka „Klubu Mela. Żyj z entuzjazmem i rozwijaj się”. W trakcie spotkania seniorzy mieli okazję poznać nie tylko historię, ale i codzienne życie, rytuały, jadłospis, i sposoby świętowania ludów zamieszkujących Europę Środkową i Wschodnią.

W kolejnym „słowiańskim” dniu Łukasz Wierzbicki, podczas spotkania z czytelnikami swoich książek opowiadał o tym, jak słomiany wiecheć , którym pradawny bóg otarł spocone wysiłkiem czoło, zamienił się w człowieka. I o tym, że każdy ma swoją historię i przygodę do przeżycia, której nawet jeśli nie zauważy, to i tak do niego wróci.

Spotkanie „Na rozstajnych drogach” było  okazją do refleksji nad naturą słowiańskich demonów. Szymon Góralczyk w swoim autorskim spektaklu narracyjnym, pozwolił przejrzeć się jak w lustrze. To, czego doświadczymy w zetknięciu się z Wieszczym, południcą czy mawkami, w dużej mierze zależy od nas samych. Skromnie, na boso, w zgrzebnym, słowiańskim stroju i z towarzyszeniem kilku instrumentów (tank drum, drumla, bęben obręczowy), aktor wyczarował publiczności magiczną opowieść o tym, jak w imię harmonii ze światem i przyrodą, pradawni Słowianie pięknie tłumaczyli sobie codzienne i niezwykłe wydarzenia obecnością przychylnych czy psotnych duszków i demonów.

W kolejnym dniu spotkaliśmy się przy dużych, zapełnionych kolorowym materiałem i gałgankami stołach i motaliśmy osobiste amulety, trzymając się przekazywanych z pokolenia na pokolenie instrukcji. Lalkę-motankę należy zrobić samodzielnie, bez użycia nożyczek, nie przerywając, czy odkładając motania. Dzięki Stowarzyszeniu Ukraina-Wałbrzych, które prowadziło rodzinny warsztat, przybyli goście mogli poznać historię i symbolikę związaną z tym wyjątkowym przedmiotem. Ma on bowiem wieloraką funkcję w słowiańskiej tradycji ludowej – ochrania właściciela przed złymi duchami, ucieleśnia moc, kreatywność i towarzyszy mu w kluczowych momentach życia (ślub, urodzenie dziecka).

Kolejne popołudnie w klimacie słowiańskim spędziliśmy wśród drzew i łąk, na trasie wałbrzyski rynek – Schronisko Harcówka. Podczas spaceru zielarskiego biolog, archeobotanik i fitoterapeuta Michał Konkel opowiadał o właściwościach wielu powszechnie występujących roślin, obalił kilka ziołowych mitów i zachęcił spacerowiczów do odważniejszego ale i odpowiedzialnego korzystania z bogactw rodzimej przyrody.

W finałowym dniu Tygodnia Słowiańskiego, dzięki prowadzącej warsztaty florystce Krystynie Mosiewicz, odżył piękny zwyczaj plecenia wianków. Atrium biblioteki wypełniło się zapachem kwiatów, śmiechami i folkową muzyką. Przybyłe na warsztaty dziewczynki, dziewczyny i panie wspólnie, plotąc wianki, przygotowywały się do czekającej je, wyjątkowej nocy.

Chwilę później grupa pań kierowanych przez Małgorzatę Mazurek, odprawiła gimnastykę słowiańską Towarzyszyły jej agmy – słowiańskie mantry, odtwarzane i powtarzane przez wykonujące ćwiczenia panie. Pierwszy układ był pokazowy, ale już następny zachęcił osoby z publiczności do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Oprócz naszej własnej słowiańskiej mitologii, mamy także nasz rodzimy Olimp, czyli górę Ślężę. Dzięki piątkowej prelekcji dr Moniki Bisek-Grąz wiele związanych z miejscem zagadek zostało rozwiązanych, ale to jedynie rozbudziło ciekawość uczestników spotkania, bo odkrywanie tajemnic góry Ślęży trwa nadal.

Uwieńczeniem Tygodnia Słowiańskiego był pokaz ognia pt. „Korzenie” w wykonaniu wałbrzyskiej Grupy Tancerzy Ognia „Impuls”. Atmosfera przedstawienia przywołała klimat prastarych rytuałów i świata, który po tym, jak na długi czas odszedł w zapomnienie, obecnie wraca, zachwycając swoją różnorodnością i pięknem starsze i młodsze pokolenia. Taniec z ogniem – niezwykle ważnym dla Słowian żywiołem – w doskonały sposób podsumował wydarzenia, które w ostatnich dniach zintegrowały lokalną społeczność w odkrywaniu naszego wspólnego, bogatego i fascynującego dziedzictwa.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Partnerstwo dla książki – państwowego funduszu celowego w kwocie 20 000,00 zł.

redakcja@walbrzych24.com

Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5
Zdjęcie 6
Zdjęcie 7
Zdjęcie 8
Zdjęcie 9
Zdjęcie 10
Zdjęcie 11
Zdjęcie 12
Zdjęcie 13
Zdjęcie 14
Zdjęcie 15
Zdjęcie 16
Zdjęcie 17
Zdjęcie 18
Zdjęcie 19
Zdjęcie 20
Zdjęcie 21
Zdjęcie 22
Zdjęcie 23
Zdjęcie 24
Zdjęcie 25
Zdjęcie 26
Zdjęcie 27
Zdjęcie 28
Zdjęcie 29
Zdjęcie 30
Zdjęcie 31
Zdjęcie 32
Zdjęcie 33
Zdjęcie 34
Zdjęcie 35
Zdjęcie 36
Zdjęcie 37
Zdjęcie 38
Zdjęcie 39
Zdjęcie 40
Zdjęcie 41
Zdjęcie 42
Zdjęcie 43
Zdjęcie 44
Zdjęcie 45
Zdjęcie 46
Zdjęcie 47
Zdjęcie 48
Zdjęcie 49
Zdjęcie 50
Zdjęcie 51

Komentarze

Jednakże (29 czerwca 2022 9:15)
Cytuję użytkownika: Stanisław
Cytuję użytkownika: Hahaha
Ślęża to był teren Germanów a nie Słowian wy matołki.Tak samo jak tzw. Ziemie Odzyskane nadane Polsce przez Stalina po przegraniu przez waszych niemieckich ulubieńcówII wojny światowej.Więc nie róbcie z ludzi którzy tu teraz mieszkają idiotów.
Ładnie się zaprezentowałeś niewiedzą z historii polskich ziem. Według ciebie chociażby słowiańskie plemię Ślężan to byli Germanii? Wracaj do szkoły i do książek
z twoją wiedzą, też jest cos nie tak.
Stanisław (28 czerwca 2022 23:15)
Cytuję użytkownika: Hahaha
Ślęża to był teren Germanów a nie Słowian wy matołki.Tak samo jak tzw. Ziemie Odzyskane nadane Polsce przez Stalina po przegraniu przez waszych niemieckich ulubieńcówII wojny światowej.Więc nie róbcie z ludzi którzy tu teraz mieszkają idiotów.
Ładnie się zaprezentowałeś niewiedzą z historii polskich ziem. Według ciebie chociażby słowiańskie plemię Ślężan to byli Germanii? Wracaj do szkoły i do książek
Hahaha (28 czerwca 2022 6:45)
Ślęża to był teren Germanów a nie Słowian wy matołki.Tak samo jak tzw. Ziemie Odzyskane nadane Polsce przez Stalina po przegraniu przez waszych niemieckich ulubieńcówII wojny światowej.Więc nie róbcie z ludzi którzy tu teraz mieszkają idiotów.

Dodaj komentarz

tydzien  |   slowianski  |   slavic  |   biblioteka  |   pod  |   atlantami  |   wydarzenia  |   rozrywka  |  

Podgórze: 71-latek ugodził nożem sąsiada

Martwe koty na Podzamczu. Jaka jest przyczyna?

Podgórze: Spotkanie z prezydentem i wiceprezydent Wałbrzycha

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij