Menu

Prawie 10 milionów dla Świdnicy na wymianę kopciuchów

Podpisano umowę dotyczącą programu „Ciepłe Mieszkanie. Świdnica otrzyma na ten cel 9 937 500 zł. Omówiono także zmiany w programie „Czyste Powietrze”, które obowiązywać będą od 1 stycznia 2023 roku. 

Prawie 10 milionów dla Świdnicy na wymianę kopciuchów
Program "Ciepłe Mieszkanie" bywa określany jako uzupełnienie projektu "Czyste Powietrze". Celem jest "poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów oraz gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych".
 
Podobnie jak w przypadku „Czystego Powietrza” cele mają zostać osiągnięte za sprawą wymiany tzw. "kopciuchów" i poprawy efektywności energetycznej polskich domów (np. wymiana okien i drzwi). 
 
 
„Ciepłe Mieszkanie” powstało jako osobny program dla osób, które posiadają status właściciela lub współwłaściciela lokalu mieszkalnego, który znajduje się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym.
 
Program obejmuje wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na między innymi:
pompy ciepła (jej różne rodzaje), kotły na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, kotły gazowe kondensacyjne, ogrzewanie elektryczne.
 
Oprócz tego dofinansowanie obejmuje również podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła, jak i wymianę okien i drzwi, wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wentylację mechaniczną, dokumentację projektową.
 
 
Dofinansowanie z programu ma różne wymiary: podstawowy, podwyższony i najwyższy. Dotacja może wynieść do 15 000 zł dla podstawowego poziomu, do 25 000 zł dla podwyższonego poziomu oraz do 37 500 zł dla najwyższego poziomu.
Poziom podstawowy został przeznaczony dla osób fizycznych, których dochód roczny nie przekracza 120 000 zł. Maksymalna kwota dotacji może wynosić do 30% poniesionych kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, ale nie może to być więcej niż 15 000 zł na jeden lokal mieszkalny;
 
Z kolei poziom podwyższony przeznaczony jest dla osób, których przeciętny miesięczny dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza kwot: 1673 zł w gospodarstwie wieloosobowym oraz 2342 zł w gospodarstwie jednoosobowym.
 
Maksymalna kwota dotacji wynosi wówczas do 60% poniesionych kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, ale nie może to być więcej niż 25 000 zł na jeden lokal mieszkalny.
 
Najwyższy poziom dofinansowania przysługuje natomiast przy spełnieniu następujących warunków: dochód na osobę nie przekracza kwoty 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 1 260 zł w gospodarstwie jednoosobowym lub jest ustalone prawo do zasiłku stałego, okresowego, rodzinnego lub opiekuńczego i wynosi do 37,5 tys. (do 90% kosztów kwalifikowanych).
 
Ogłoszenie naboru wniosków dla mieszkańców Świdnicy planowane jest na pierwszy kwartał 2023 roku. Szczegółowe informacje będzie można uzyskać po ogłoszeniu naboru w Wydziale Dróg i Infrastruktury Miejskiej w pokoju 318 lub dzwoniąc pod nr tel. 74/ 856 28 80.
 
Umowy dotyczące programu „Ciepłe Mieszkanie” podpisali także przedstawiciele gmin: Bielawa, Stronie Śląskie, Dobromierz, Strzegom, Oleśnica, Trzebnica, Sobótka, Prusice, Żórawina, Krośnice, Wrocław, Strzelin oraz gminą Nowa Ruda i Nowa Ruda Miasto.

red
foto i info: użyczone
redakcja@walbrzych24.com
 

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

wymiana  |   cieplo  |   kopciuchy  |   smog  |  

Wymiany ciepła - podziel się...

Szczawno-Zdrój wśród najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce

Podzamcze: Kiedy będą wymieniane podzielniki kosztów ogrzewania?

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij