Uwaga na żmije

Uważajcie na żmije, Miejski Zakład Usług Komunalnych w Wałbrzychu ostrzega przed żmijami, na które łatwo natknąć się łąkach i w lasach. Radzimy jak zachować się gdy zauważymy żmiję i co zrobić gdy nas ukąsi.

 

Żmija zygzakowata jest jedynym gatunkiem jadowitego węża spotykanym w Polsce. Jej elementem rozpoznawczym jest wstęga na grzbiecie w kształcie zygzaka, choć nie zawsze jest ona wyraźnie widoczna. Dorosła żmija może osiągać długość 90-120 cm. Często bywa mylona z niejadowitym gniewoszem plamistym.
 
Na żmiję zygzakowatą możemy się natknąć przede wszystkim w podmokłych fragmentach lasów, pośród rumowisk skalnych, na wilgotnych łąkach, torfowiskach, obrzeżach bagien i na zrębach. Lubi miejsca dobrze naświetlone. Dlatego możemy spotkać ją np. na środku leśnej ścieżki, gdzie wygrzewając się ma nieco uśpioną czujność. Zaniepokojona naszymi krokami, zazwyczaj szybko znika w pobliskiej kryjówce:  norze, wykrocie bądź w stercie kamieni. Czasami jednak, gdy przezorność i szybkość ją zawiedzie, próbuje odstraszyć potencjalnego napastnika. Zwija swoje ciało, unosi głowę i głośno syczy. Należy wtedy zachować dystans co najmniej jednego metra, nie wykonywać gwałtownych ruchów i nie drażnić jej. Wtedy żmija nas nie zaatakuje, a my możemy spokojnie wycofać się i uniknąć ugryzienia.
 
Co jednak gdy dojdzie do ukąszenia? Jeśli mamy szczęście i żmija nie użyje jadu (jest na to ok 50%-70% szans) to nic nam nie grozi. Jeśli jednak toksyny zostaną wpuszczone do organizmu musimy liczyć się z niekiedy bardzo poważnymi objawami. Do najczęstszych zalicza się martwicę tkanek, zmniejszenie krzepliwości krwi, zmiany rytmu serca. Rzadko ukąszenie prowadzi do śmierci, choć szczególnie na baczności powinny się mieć osoby uczulone na jady zwierzęce.
 
Warto unieruchomić ukąszoną kończynę, aby spowolnić rozchodzenie się trucizny. Niektórzy radzą także założenie opaski uciskowej ponad miejscem ukąszenia, jednak nie jest to konieczne (taka opaska i tak nie może całkowicie tamować dopływu krwi!). Bardzo ważne: nie wysysamy jadu i nie nacinamy miejsca ukąszenia – to tylko może zaszkodzić! Możliwie szybko należy zgłosić się do lekarza, który zapewne poda surowicę w postaci zastrzyku.
 
plr
foto: pixabay
źródła: www.walbrzych.wroclaw.lasy.gov.pl
www.zwierzetainformacje.pl
www.mzuk.com.pl
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno