Nasze parki są bezpieczne

Mieszkańcy Wałbrzycha coraz częściej zgłaszają, że spotkają na spacerach żmije. Pracownicy Zakładu Lasów i Parków Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych uspokajają, że szanse na spotkanie z tymi groźnymi gadami są niewielkie, zwłaszcza w parkach czy innych często odwiedzanych przez wałbrzyszan miejscach.

Opierając się tylko na doniesieniach mieszkańców naszego miasta można dojść do wniosku, że powinniśmy się obawiać prawdziwego natarcia jadowitych gadów. Pracownicy MZUK-u, którzy na co dzień przebywają w wałbrzyskich lasach i parkach uspokajają jednak, że te tereny są bezpieczne.
 
- W naszej codziennej pracy, a zajmujemy się wszystkimi wałbrzyskimi parkami i lasami komunalnymi, w tym roku ani razu nie spotkaliśmy się ze żmijami, nawet w lesie, gdzie możnaby się ich spodziewać. Bezpieczne według naszych obserwacji są też cmentarze. Jedynie przy PSZOK-u na ul. Beethovena nasi pracownicy zauważyli dwie żmije ale było to na gruzowisku, które raczej nie jest uczęszczane - mówi kierownik Zakładu Lasów i Parków MZUK, Maciej Holub.
 
Mimo to wybierając się na spacer trzeba zachować czujność. Pewnych miejsc dla bezpieczeństwa lepiej też unikać.
 
- Przede wszystkim należy uważać w miejscach, gdzie są gruzowiska, skały, pnie po wywróconych drzewach. To są miejsca, gdzie żmije mogą wychodzić i się wygrzewać lub polować. Mogą to być też miejsca podmokłe. Tam czują się najlepiej. Na pewno unikają miejsc często uczęszczanych przez człowieka więc raczej nie powinniśmy ich spotykać tam gdzie jest spory ruch, lub jeżdżą samochody - twierdzi Maciej Holub.
 
Kierownik Zakładu Lasów i Parków potwierdza, że otrzymuje sporo zgłoszeń od mieszkańców. Prawdopodobnie liczebność żmij zwiększyła się w ostatnich latach, być może z powodu działań ekologów i uświadamiania ludzi w kwestii dbania o chronione gatunki zwierząt w Polsce. Dlatego MZUK zaleca zarówno swoim pracownikom jak i wszystkim mieszkańcom zachowanie ostrożności i pamiętanie o pewnych zasadach bezpieczeństwa.
 
- Przede wszystkim ważna jest świadomość i wiedza o możliwych miejscach występowania żmij. Trzeba też wiedzieć jak żmija wygląda żeby nie pomylić jej z innymi gatunkami. Pamiętajmy o odpowiedniej odzieży, butach najlepiej powyżej kostki, długich spodniach. Trzeba zawsze patrzeć pod nogi, szczególnie w potencjalnych miejscach występowania, o których mówiłem wcześniej - przestrzega Maciej Holub.
 
Pamiętajmy też, że żmija jest gatunkiem chronionym i pod żadnym pozorem nie wolno robić jej krzywdy. W przypadu spotkania najlepiej ominąć szerokim łukiem lub z dużej odległości spróbować ją spłoszyć, ponieważ zwykle to właśnie hałas odstrasza je najskuteczniej.
 
plr
foto: pixabay
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno