Unikatowa pamiątka
Ile symboli może pomieścić niewielka filiżanka do espresso? Zdecydowanie więcej niż kawy.
Wyświetl galerię 1/12
Z daleka wygląda jak niepozorna filiżanka do "małej czarnej". Jeśli przyjrzeć jej się bliżej, pojawia się wiele ciekawych detali. Kształtem przypomina kopalniany wagonik na węgiel. Ma nawet otwory przypominające kółka a spodek wygląda jak małe torowisko. Wykonana jest w dwóch wersjach. Biała symbolizuje "białe złoto" naszego miasta, czyli porcelanę. Czarna to hołd oddany innemu skarbowi kryjącemu się pod naszymi stopami - węglowi. Wprawne oko ujrzy jeszcze jeden detal - złote logo Wałbrzycha wewnątrz filiżanki, które nawiązuje do najnowszego skarbu miasta, nieodkrytego jeszcze Złotego Pociągu. Zestaw składający się z dwóch takich filiżanek ma być unikatową pamiątką dla turystów odwiedzających nasze miasto. Pomysłodawcą tych filiżanek jest emerytowany ceramik Józef Sakowicz, projektantem i wykonawcą Konrad Kozłowski.
 
- Projekty, które tu widać powstały około rok temu. Na tym etapie zostało "przyklepane", że jest to ciekawy pomysł wart rozwijania. W tym czasie dodałem od siebie pomysł stworzenia wyrobów z czarnej porcelany. Jest to nowość na skalę światową - mówi Konrad Kozłowski z firmy Koplan Ceramika.
 
- Jako jeden z najstarszych ceramików w Wałbrzychu chciałbym podkreślić olbrzymie osiągnięcie technologiczne, jakim jest czarne tworzywo. Tak jak powiedział kolega może z tego powstać cała rodzina wyrobów a że jest to człowiek pracowity to wiem, że tak będzie. Ponadto muszę pochwalić, że mimo dużego doświadczenia nie krępuje się pytać o sprawy techniczne i często konsultuje z nami swoje pomysły - mówi Józef Sakowicz.
 
 
Filiżanki będą dostępne do kupienia między innymi w Muzeum Porcelany i w Starej Kopalni. Co ważne jest to wyrób w 100% wałbrzyski i jako taki będzie promowany przez miasto. Jest to w tej chwili swojego rodzaju unikat, ponieważ jak na razie powstało jedynie 500 sztuk.
 
- Pomysł, wykonanie i cała technologia są wałbrzyskie. Możemy się poszczycić w pełni naszym produktem, wymyślonym tutaj. Będzie to doskonała pamiątka dla każdego turysty i osób ceniących rzeczy wyjątkowe. Nie bójmy się powiedzieć, że ten wyrób jest wyjątkowy - mówi Arkadiusz Grudzień, kierownik Biura Kultury, Sportu i Turystyki w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu.
 
W planach jest stworzenie całego zestawu porcelany, w skład którego wchodzić będą także większe filiżanki do kawy i herbaty.
 
plr
foto: K. Żarkowski
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno