Zamek w Roztoce otwiera się dla turystów

Stojący nieco na uboczu i przez lata zapomniany Zamek w Roztoce ma szansę znów tętnić życiem. Po kilku latach przygotowań obiekt jest gotowy by przyjmować turystów.

Namiastkę tego, co oferuje Zamek w Roztoce mogliśmy oglądać podczas Dni Dziedzictwa Europejskiego we wrześniu ubiegłego roku, kiedy na jeden dzień obiekt otwarto dla turystów. Imprezę planowaną na około 200 gości odwiedziło 10 razy więcej. Regularne zwiedzanie miało ruszyć według pierwotnych planów już w kwietniu ale z wiadomych przyczyn się to nie udało. Na szczęście nie trzeba było czekać zbyt długo bo otwarcie bram dla gości ma nastąpić już w lipcu.

 

 

Jak informuje dyrektor Muzeum Zamku Roztoka Katarzyna Sielicka w najbliższym czasie czekają nas następujące wydarzenia:

 

3 i 10 lipca, godzina 16.00 – szkolenie dla przewodników/pilotów wycieczek. Będzie to unikatowa okazja do zapoznania się z zamkiem i całym przyległym terenem „od podszewki”. Będziemy przekazywać całą naszą wiedzę o obiekcie, opowiadać o pracach, które już zostały wykonane oraz o planach na przyszłość. Wszyscy biorący udział w wydarzeniu przewodnicy otrzymają materiały do samodzielnego zgłębiania wiedzy. Do udziału w szkoleniu zgłosiło się kilkudziesięciu lokalnych przewodników.
 
4 i 5 lipca – pierwszy weekend ze zwiedzaniem zamku, wejścia z przewodnikiem o godz. 14.00 i 16.00. Bilety można rezerwować na stronie: www.bilety.zamekroztoka.pl
 
 
18-19 lipca Piknik Poszukiwaczy – ważne i unikatowe w skali regionu wydarzenie. Przy udziale zaproszonych poszukiwaczy, posługując się detektorami metali i georadarem, pod nadzorem archeologów będziemy badać teren zamkowego parku w poszukiwaniu zabytków. Na teren parku będą wpuszczani zwiedzający, którzy będą mogli podpatrzyć poszukiwania i ich efekty oraz skorzystać z piknikowej oferty gastronomicznej. W te dni będzie możliwe zwiedzanie zamku z przewodnikiem.
 
Przełom lipca i sierpnia – realizacja grantu MKiDN „Kultura w sieci”. Fundacja Zamek Roztoka – Ocalić od zapomnienia jest beneficjentem w programie „Kultura w sieci”. W ramach finansowania zostanie zarejestrowany i udostępniony publicznie koncert muzyki hrabiego Hansa Heinricha XIV Bolko von Hochberga, znanego w swoich czasach kompozytora. Koncert zostanie zarejestrowany w salonie muzycznym Bolka na Zamku w Roztoce. Dodatkowo, w ramach grantu, powstanie seria filmów popularyzujących wiedzę o Zamku.
 
 
Przypominamy, że niedawno pojawiła się informacja o rzekomym skarbie, który miał zostać ukryty na terenie zamkowego kompleksu. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.
 
Z historią Zamku w Roztoce i jego powiązaniami z Zamkiem Książ możecie zapoznać się TUTAJ.
 
plr
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno