Dziś zobaczymy zaćmienie słońca

Dziś (czwartek, 10 czerwca) zobaczymy zaćmienie słońca. Przygotujcie zadymioną szybkę, płytę CD lub kupcie specjalne okulary, co pomoże zobaczyć zaćmienie. Początek około południa. 


 

Zaćmienie Słońca to zjawisko astronomiczne powstające, gdy Księżyc znajdzie się między Słońcem a Ziemią i przysłoni światło słoneczne. 

Najbardziej spektakularne są zaćmienia całkowite, gdy cała tarcza słoneczna zostaje zakryta - widać wtedy jedynie koronę słoneczną. Zaćmienia całkowite występują w danym regionie raz na około 370 lat. W Polsce miało miejsce ostatnio w 1954 roku (kolejne będzie jednak już w 2075 roku).  Dziś zobaczymy jednak zaćmienie częściowe.

W Warszawie rozpocznie się pięć minut przed południem, w innych redionach kraju różnica moze wynosić kilka - kilkanaście minut. 

Jak zobaczyć zaćmienie? 
 

By zobaczyć zaćmienie częściowe, potrzebujemy sposobu na osłabienie światła słońca, gdyż choć fragment tarczy słonecznej jest przesłonięty przez Księżyc, to i tak blask naszej gwiazdy jest oślepiający. 

Przygotuj domowym sposobem zadymioną szybkę, przez którą zobaczysz zaćmienie lub np. płytę CD. W sklepach dostępne są specjalne okulary do obserwacji zaćmienia. Nie patrzmy bezpośrdnio w słońce. Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć udanych obserwacji - czekamy na Wasze djęcia (redakcja@walbrzych24.com) lub wysyłajcie swoje zdjęcia na FB

 

opr. adm
foto: pixabay
redakcja@walbrzych24.com

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno