Prezydent Szełemej 4-ty wśród najlepszych włodarzy miast
Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej znalazł się na 4 miejscu w rankingu najlepszych włodarzy miast wg, Newsweeka. Laureaci zostali wyłonieni na podstawie ankiet rozesłanych do wszystkich prezydentów polskich miast. 

 
To już 12 edycja plebiscytu. Pierwszy ranking ukazał się w 2008 roku. Nosi nazwę „n15” – „n” od słowa „najlepszy” i od „Newsweeka”, a „15”, bo tylu nagrodzonych obejmuje.

Tradycyjnie pod uwagę nie brany jest prezydent Warszawy. Uznano, że stolica powinna konkurować z metropoliami Europy, a nie z polskimi miastami wielokrotnie od niej mniejszymi. Głosować nie można też było na Jacka Karnowskiego, prezydenta Sopotu, dlatego, że po trzykrotnym triumfie w N15 prezydent Karnowski zgodził się przyjąć dożywotni tytuł Superprezydenta. To już drugi taki przypadek w historii rankingu, wcześniej tytuł Superprezydenta otrzymał Rafał Dutkiewicz, były prezydent Wrocławia.

Wyróżnienia rozdano podczas uroczystej gali Europejskiego Kongresu Samorządowego Local Trends w Poznaniu. W rankingu „N 15” prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej zajął 4-te miejsce.  Tegoroczna edycja to niekwestionowane zwycięstwo włodarzy z Dolnego Śląska. Pierwsze miejsce zajął prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, trzecie - prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska.  Na 11 miejscu uplasował się prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łuzniak. 
 
Ranking najlepszych prezydentów 2021:
1. Jacek Sutryk, Wrocław
2. Ryszard Brejza, Inowrocław
3. Beata Moskal-Słaniewska, Świdnica
4. Roman Szełemej, Wałbrzych
5. Janusz Żmurkiewicz, Świnoujście 
6. Anna Mieczkowska, Kołobrzeg
7. Aleksandra Dulkiewicz, Gdańsk
8. Krystyna Danilecka-Wojewódzka, Słupsk
9. Marek Materek, Starachowice
10. Tadeusz Truskolaski, Białystok
11. Jerzy Łużniak, Jelenia Góra
12. Piotr Przytocki, Krosno 
13. Beata Klimek, Ostrów Wielkopolski
14. Andrzej Dziuba, Tychy
15. Tomasz Andrukiewicz, Ełk 
 
Laureaci zostali wyłonieni na podstawie ankiet rozesłanych do wszystkich prezydentów polskich miast. Osób piastujących tę funkcję jest w Polsce 107 – to głównie włodarze miast, które mają powyżej 50 tys. mieszkańców. W tej liczbie znajdują się również włodarze około 20 miast mniejszych, którzy historycznie nazywali się prezydentami i taki tytuł zachowali.
 
Swoje punkty dodała też kapituła, w skład której weszli: prof. Grzegorz Gorzelak z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Cezary Trutkowski, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, dr Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich, oraz Dariusz Ćwiklak, zastępca redaktora naczelnego „Newsweeka”. 

opr. adm
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno