Wiersze pod nogami
Rok Mariana Jachimowicza w Wałbrzychu, ogłoszony w 2016 r. był w naszym mieście pierwszym takim przedsięwzięciem. Odbyła się konferencja naukowa, Międzynarodowy Konkurs Poetycki im. Mariana Jachimowicza, wydana została książka o życiu i twórczości poety „Bezustanny. Wobec pisarstwa Mariana Jachimowicza”. Wiele działo się w szkołach, na ulicach, w bibliotekach. Pomysły powstawały w ławkach szkolnych, wśród członków stowarzyszeń i fundacji, w instytucjach kultury.
 
- To świetna idea Marian Jachimowicz jest postacią, którą możemy się szczycić. Jak widzimy,  bardzo wielu wybitnych ludzi pochodzi z Wałbrzycha, odkrywanie tych ludzi jest przydawaniem atutów miastu. Jeszcze kilka lat temu przyznać się do tego, że jest się z Wałbrzycha, nie było chlubą. Teraz dzięki promowaniu takich postaci jak Marian Jachimowicz obraz naszego miasta zmienia się. Teraz chwalę się, że jestem z Wałbrzycha. Również dzięki takim działaniom poszerza się wiedza młodzieży o historii miasta i regionu  – powiedziała Ewa Cichoń z Cafe Galerii „Ogród Sztuki” w Szczawnie - Zdroju. 

- Uczestniczyliśmy w Spontanie Poetyckim zorganizowanym przez wałbrzyską Art Cafe „Pod Pretekstem”. Impreza odbywała się w ogródku, w maju. Pojawiło się sporo poetów z naszego miasta i innych twórców,  a także osób, które przypadkowo usłyszały o Spontanie. Były wspomnienia o poecie, czytanie jego wierszy z książek  rozłożonych na stolikach, również o górnictwie. Stoliki były pozajmowane też przez gości, którzy przyszli tylko na kawę, ale  i oni przysłuchiwali się poezji. Inne imprezy oglądaliśmy na Facebooku. Skoro taki człowiek żył w Wałbrzychu, to trzeba go wspominać. Warto!  Dobrze byłoby, by w atrakcyjny sposób zainteresować nim więcej młodych ludzi  – opowiadali Liliana i Marian Gronusiowie.
 
- Widziałem wiersze pod nogami, namalowane na płytach chodnikowych. A także porozwieszane  na sznurkach jak pranie w Rynku. Widziałem i słyszałem publiczne głośne czytanie wierszy Jachimowicza. Myślę, że to dobre pomysły, by dotrzeć do młodzieży i dorosłych, którzy nie interesują się na co dzień poezją i nie znali dotąd wybitnego przedstawiciela naszego miasta. Dobrze jest wiedzieć, że i tutaj mieszkali i z pewnością mieszkają ludzie godni uznania i promowania – uważa Stanisław Zubalski ze Stowarzyszenia „Górnicza Pamięć”.


 
- Formalnie kończymy rok poświęcony poecie, ale chcemy kontynuować zapoczątkowane działania - mówił na spotkaniu podsumowującym Rok Mariana Jachimowicza  - mówił wiceprezydent Wałbrzycha Zygmunt Nowaczyk.

Wręczył z tej okazji listy z podziękowaniami od władz miasta  instytucjom i osobom,  które zaangażowały się w organizację wydarzeń. Otrzymali je:  
Leszek Solarek – prezes Stowarzyszenia Polska – Wschód  i Elżbieta Kwiatkowska – Wyrwisz – prezes Fundacji Museion (inicjatorzy ustanowienia Roku) oraz Renata Nowicka – dyrektor Biblioteki pod Atlantami – koordynator działań, Roman Gileta – prezes Stowarzyszenia Autorów Polskich Oddział Wałbrzych, i Marta Przyślewicz–Chruszcz – dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 3 w Wałbrzychu.

Zapowiedzieli oni nowe propozycje z wałbrzyskim poetą w roli głównej: R. Nowicka - majowe Dni Mariana Jachimowicza, M.  Przyślewicz – Chruszcz - dbałość uczniów o tablicę pamięci na budynku, w którym mieszkał poeta,  L. Solarek – m. in. kontynuowanie rozmów z ambasadą węgierską o wspólnych przedsięwzięciach, bo  M. Jachimowicz mieszkał w Budapeszcie i napisał o nim wspomnieniową książkę. 

Rok Mariana Jachimowicza dopełnił się. Bliżej poznaliśmy kolejnego wałbrzyszanina, którego warto znać i o nim pamiętać. Dobrze, że działania promujące poetę i jego twórczość będą nam towarzyszyć nadal. Wszak przez nietuzinkowych mieszkańców promuje się także nasze miasto. I... Trzeba uważnie patrzeć pod nogi, by nie nadepnąć na wiersz.

 

Artykuł pochodzi z  „Wałbrzyskiego Magazynu Kulturalnego”
To nowe wydawnictwo o tematyce kulturalnej na rynku wałbrzyskim. Liczy sobie 28 stron formatu A4, drukowane jest na kredowym papierze, w pełnym kolorze i dostępne jest bezpłatnie. W Wałbrzychu  można go dostać w  – Urzędzie Miejskim; Teatrze Lalki i Aktora i Teatrze Dramatycznym; Muzeum Porcelany;  „Bibliotece pod Atlantami”; Wałbrzyskim Ośrodku Kultury; Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA; Filharmonii Sudeckiej, Zamku Książ; Starej Kopalni; Agua Zdroju, PTTK; Klubie A’propos; w wałbrzyskich uczelniach; wałbrzyskiej Delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
 

tekst: Elżbieta Gargała
 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno