Florianka do renowacji?

Zabytki Wałbrzycha wciąż czekają na renowację. Jednym z miejsc które czeka na odnowienie jest „Florianka”, zabytkowa kamienica przy ul. Moniuszki 23 przyciąga wzrok nie tylko wałbrzyszan, ale i przyjezdnych.

Kamienica powstała na przełomie XVII i XVIII wieku. Swoją  potoczną nazwę wzięła od figury św. Floriana (patrona strażaków), znajdującej się na szczycie. Przebudowana w 1867 roku, posiada barokową dwukondygnacyjną fasadę.

- Myślę o obiektach pokopalnianych, poprzemysłowych. Mamy względem trzech właścicieli wydane nakazy konserwatorskie. Właściciele tych obiektów o tym wiedzą, także powinni się ubiegać o wsparcie. Myślę też o „Floriance”, jednej z najstarszych kamienic. Jest tam wspólnota mieszkaniowa, konieczny jest remont dachu, elewacji i konserwacja. - mówi kierownik wałbrzyskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Maria Ptak.

Obiekty które są w stanie zagrożonym i obiekty cenne, jeżeli chodzi o wartość zabytkową, podlegają ochronie konserwatora zabytków. Właściciele takich obiektów mogą ubiegać się o ich renowację. Jest o co walczyć, gdyż dotacja na zabytki w województwie dolnośląskim na rok 2018 wzrosła dwukrotnie i wyniesie 1 mln 600 tyś złotych .

 

 

 Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

 

pm

foto: WTV

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno