Menu

Andrzej Stasiuk: ''jak ludzie czytają to mniej głupot popełniają''

- U mnie książki to się same robią. To nie jest tak, że się zawezmę i coś wymyślę, bo za głupi jestem, tylko czekam aż to przyjdzie
 - mówił Andrzej Stasiuk podczas trzeciego dnia Festiwalu Twórczej Wyobraźni w wałbrzyskiej Starej Kopalni. 

Andrzej Stasiuk: ''jak ludzie czytają to mniej głupot popełniają''
Kolejny trzeci dzień Festiwalu i kolejne spotkanie z literaturą w Montowni w Starej Kopalni. Andrzej Stasiuk opowiadał o swojej ostatniej książce "Przewóz" (nominowana do nagrody NIKE 2022). 


- Przyszła ta książka… do tego nałożył się jeszcze krajobraz dzieciństwa, wakacji. U mnie książki to się same robią. To nie jest tak, że się zawezmę i coś wymyślę, bo za głupi jestem, tylko czekam aż to przyjdzie (śmiech). To się gromadzi spiętrzenie obrazów, zmysłowych odczuć, obsesji i próbujesz temu nadać jakiś kształt opowieści (…) ale to nie było w tym żadnego zamysłu. 
- mówił Andrzej Stasiuk. 

Książka powstawała kilka lat. 

- To długo trwało dosyć.  Pandemia pozwoliła ją dokończyć szybciej, to był jeden z niewielu dobrych jej efektów ponieważ przestałem gdziekolwiek wyjeżdżać. Siedziałem w domu przez półtora roku to z nudów dokończyłem książkę (...)  co tu robić na wsi… trzeba pisać - mówił Stasiuk. "Przewóz" Andrzej Stasiuk

Gorący czerwiec 1941 roku. Jasne księżycowe noce, niskie bagienne łąki, cienisty sad i zimna żyła rzeki, która podzieliła świat na pół. Na jednym brzegu Niemcy, żelazny wąż czołgów, ciężarówek, maszyn. Na drugim Rosjanie. Pośrodku wiejski przewoźnik, który z jednego brzegu na drugi wozi nocą każdego, kto zapłaci. Żydowskie rodzeństwo, które w drodze do wyśnionej ziemi obiecanej, chowa się w stodole tuż obok kałuż świńskich wnętrzności. Chłopcy z partyzantki, wierzący jeszcze, że wojna jest przygodą, wykonują wyroki, których nie rozumieją. Ich dowódca czeka na rozkazy. Zanim nadejdą, każe liczyć czołgi i nad kolejnym butelkami bimbru, wśród roju much przekonuje, że już wkrótce będzie po kolana brodził we krwi wrogów. Wszyscy przychodzą do kobiety, przykucniętej, bosej, hardej. Czekają, upał mąci umysły.
 
A pewien mały chłopiec widzi, słyszy i zapamiętuje to wszystko: grzmot nadlatujących samolotów, drżenie ziemi. Po latach narrator próbuje opowiedzieć historię, której nie opowiedział mu ojciec. 

(opis - Wydawnictwo Czarne)
 
 

Czy Andrzej Stasiuk wierzy w siłę sprawdzą literatury? - Nie, ale wierze w to, że jak ludzie czytają to mnie głupot popełniają, ponieważ są zajęci… To oczywiście skrót i uproszczenie, natomiast wierzę w to, że to pomaga rozwijać wyobraźnię. A ludźmi myślącymi, ludźmi z wyobraźnią, wykształconymi w literacki sposób, nie mówię tu o wykształceniu formalnym, trudniej jest nimi sterować 

Trudniej jest ich podporządkować jakiś chwilowym, prywatnym interesom na przykład, politycznym interesom - mówił Andrzej Stasiuk. 
 
Andrzej Stasiuk opowiadał też o wojnie na Ukrainie i kolegach z ukraińskiego zespołu Haydamaky z którymi nagrał płytę (Mickiewicz – Stasiuk – Haydamaky). Stasiuk melorecytując teksty utworów Adama Mickiewicza z kolei wokalista zespołu Ołeksandr Jarmoła śpiewa ukraińskie tłumaczenia poezji Mickiewicza.To co najbardziej dziś męczy Stasiuka, to właśnie wojna - mówił pisarz.

- W książce jest takie zdanie, że wojna która się kończy, ale nie mija... w tych naszych stronach. To kruchy pokój. Zawsze podszyte to jest potężną obecnością tego wchodu zwłaszcza, kiedy zachód już przysiadł na łapach i merda ogonem, że taki fajny jest. Wschód dlaczego miał się zmienić ?  - mówił Andrzej Stasiuk. 

pos
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

kaniec (20 czerwca 2022 14:22)
Co to za pisarz ,ten nieogolony słuchacz w pierwszym rządzie w czarnych lakierkach?
Tomasz (20 czerwca 2022 14:00)
Kulturalny człowiek jak z kimś rozmawia, a tym bardziej z kobietą , to nie trzyma ręki w kieszeni.
Daria (20 czerwca 2022 10:21)
Nazwa zespołu ,,Haydamaky" czyli hajdamacy oznacza rabusiów pospolitych działających na terenie dawnej Ukrainy, napadających i mordujących mieszkańców wsi i dworów. Haniebna fascynacja przemocą i gwałtem.
Wiktor (20 czerwca 2022 6:20)
Nie wiem kto u was odpowiada za literówki ale przeoczyć takie błędy?: -"jak ludzie czytają to mnie głupot popełniają"- chyba MNIEJ! nie mnie!..... co powtórzone jest co najmniej trzy razy; i :"Zawsze podszyte to jest potężną obecnością tego wchodu zwłaszcza, kiedy zachód już przysiadł na łapach"..... chyba WSCHODU? nie wchodu? ... ale może się mylę....

Dodaj komentarz

kultura  |   sztuka  |   literatura  |   rozrywka  |   Andrzej Stasiuk  |   Stara Kopalnia  |   Festiwal Twórczej Wyobraźni  |  

Co sądzisz o Filharmonii Sudeckiej?

Czternastu wałbrzyskich artystów w WGS BWA

Już wkrótce Święto Głuszycy

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij