Menu

Wodorowe autobusy w Wałbrzychu za 3 lata

Na ulice Wałbrzycha wyjadą autobusy na wodór, ale... nie tak szybko. Jest szansa, że w 2025 roku, choć pierwsze mogą pojawić się rok wcześniej. Miasto kupi 20 takich autobusów, na które otrzyma prawie 65 milionów zł. dofinansowania.

Wodorowe autobusy w Wałbrzychu za 3 lata
Dziś podpisano umowę na dofinansowanie zakupu. Miasto kupi 20 takich pojazdów. W Wałbrzychu zostanie także wybudowana stacja tankowania wodoru - zlokalizowana będzie przy ulicy Wysockiego.

Dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyniesie 65 milionów z czego 58 milionów złotych to dotacja a niespełna 7 milionów to niskooprocentowana pożyczka. 

- To miejsce dzisiejszego wydarzenia jest symboliczne. Pokazuje drogę jaką przeszedł Wałbrzych, wałbrzyskie zagłębie węglowe. Prze kilkaset lat byliśmy centrum przemysłu węglowego, ciężkiego. Dzisiejsza nasza obecność tutaj w Starej Kopalni ma charakter symboliczny,  pokazuje transformacje, pokazuje to jak relatywnie szybko, bo w ciągu 20-25 lat zmieniamy rzeczywistosć przemysłową.  Ta przemiana jest niezwykle istotna, szybka, jakościowa. - mówi prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Wnisek o dofinasowanie, złożony przez Gminę Wałbrzych w trybie konkursowym, znalazł się wśród 67 wniosków pozytywnie przyjetych do oceny.  


Co miasto zyskuje dzięki autobusom wodorowym ?

Jak policzono, jest to zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 1621 ton w skali roku i zmniejszenie emisji tlenków azotu o 5,42 tony rocznie.  Dwadzieścia wodorowych autobusów wyjedzie na ulice Wałbrzycha prawdopodobnie w 2025 roku, pierwsze 8 może przyjechać do Wałbrzycha w 2024 roku. Do tego czasu przy ulicy Wysockiego powstanie też stacja tankowania wodorem. 

Wałbrzych jest pierwszym na Dolnym Śląsku i jednym z pierwszych w Polsce, które będzie promować autobusy bezemisyjne, jakimi są autobusy wodorowe. Niestety, podczas uroczystego podpisania umowy nie było prezentacji autobusu zasilanego wodorem.
 
 
 
 

 

adm
foto: plr
redakcja@walbrzych24.com
Zdjęcie 1
Zdjęcie 2
Zdjęcie 3
Zdjęcie 4
Zdjęcie 5

Komentarze

Jerzy Jacek Pilchowski (20 września 2022 12:41)
Cytuję użytkownika: Normalny Mieszkaniec Wałbrzycha
To są mrzonki i fantasmagorie.
To nie są mrzonki. To będzie nie tylko realne "spalenie" dotacji ale również ciągłe dopłacanie do "inwestycji" z budżetu miasta.
Normalny Mieszkaniec Wałbrzycha (20 września 2022 12:13)
To są mrzonki i fantasmagorie.
Nie....pasazer (20 września 2022 7:55)
A Glapinski slucha jak świnia grzmotu....
Jerzy Jacek Pilchowski (19 września 2022 21:23)
Cytuję użytkownika: hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha
65 000 000:20=3 250 000 za 1 autobus. Tankowanie wodorem jest 20 x droższe od 1 litra ropy. Bilet na taki cud techniki będzie kosztowny około20 zł normalny i 10 ulgowy. To tyle co jazda taxi pod drzwi.
To jest w pełni świadoma polityka UE i naszych folksdojczy. Chodzi o to aby "spalić" jak najwięcej pieniędzy. Tym samym, opóźniać maksymalnie jak się da rozwój Polski. Za 65 milionów można bowiem zrobić dużo rzeczy które są nam 1000 razy bardziej potrzebne.
uzwojony (19 września 2022 21:18)
Cytuję użytkownika: xsdS
zamrozić dofinasowanie dla Wałbrzycha jak wygramy to odmrozimy
trzaskowski chce tego dla całej Polski a nitras chce opiłować katolików tusek zaś chce aborcji na żądanie hołownia chce zamknięcia Turowa bo wyroki unii trzeba wykonać, historyk (sic) schetyna twierdził niedawno w tvn że reparacje wojenne od niemiec dla Polski się Polsce nie należą.Nie wspomnę o likwidacji wszystkich socjali i wydłużeniu wieku emerytalnego aż do śmierci.I amnestii dla łapowników zwolnionych za kaucją i tych z immunitetem.
hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha (19 września 2022 21:06)
65 000 000:20=3 250 000 za 1 autobus. Tankowanie wodorem jest 20 x droższe od 1 litra ropy. Bilet na taki cud techniki będzie kosztowny około20 zł normalny i 10 ulgowy. To tyle co jazda taxi pod drzwi.
Szczaw i Mirabelka (19 września 2022 20:47)
Cytuję użytkownika: Józek
To najwybitniejszego prezydenta nie zaproszono na pogrzeb królowej?
Zaproszą go na pogrzeb królowej pszczół z pralkowego ula.
Fliper (19 września 2022 19:29)
Cytuję użytkownika: P
i pewnie znowu autobusy bez klimatyzacji. Czy tym razem miasto zadba o komfort jazdy mieszkańców.
Na klimatyzację jest za mało dni słonecznych tak samo jak i na basen odkryty, żydowski omnibus już dawno to stwierdził
xsdS (19 września 2022 18:44)
zamrozić dofinasowanie dla Wałbrzycha jak wygramy to odmrozimy
analityk medyczny (19 września 2022 16:59)
A wodór będzie pozyskiwany z metanu ze złóż nieodnawialnych, a produktem ubocznym będzie dwutlenek węgla !!! Nawet jeśli wodór będzie produkowany przy wykorzystaniu energii elektrycznej, to ta energia będzie pochodzić ze spalania węgla. Dzisiaj jest już dostępna technologia produkcji wodoru jako amoniaku, z nadmiarowej energii z paneli i wiatraczków, ze względu na bezpieczeństwo magazynowania i transportowania. Już w samym ogniwie paliwowym dochodzi do rozkładu amoniaku do protonów i azotu cząsteczkowego. Instalacje na amoniak wymagają standardu bezpieczeństwa jak do metanu. Wodór jest gazem super przenikliwym. Jak wybucha to było widać na sterowcu Hindenburg i potem w katastrofie promu kosmicznego Chalenger. Instalacje wodorowe na dzisiaj są bardzo, bardzo, bardzo !!! drogie. A w oczyszczalniach ścieków bez problemu można produkować metan i amoniak. A na metanie = CNG jakoś autobusy i inne samochody komunalne jeżdżą np. w Szwecji.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Umowa podpisana - pierwsze autobusy wodorowe przyjadą we wrześniu 2024

Wałbrzych: autobusy na wodór już w przyszłym roku. W środę...

Miasto nie rezygnuje z autobusów wodorowych i ogłasza kolejny przetrag

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij