Menu

Wałbrzych: autobusy na wodór już w przyszłym roku. W środę podpisanie umowy

Już we wrześniu przyszłego roku na ulicach Wałbrzycha pojawią się autobusy napędzane wodorem — zapowiada wałbrzyski Urząd Miasta. W środę gmina podpisze umowę na dostawę pierwszych 20 sztuk. Ile będą kosztować ?

Wałbrzych: autobusy na wodór już w przyszłym roku. W środę podpisanie umowy

Dostawa 20 sztuk Solarisów Urbino 12 hydrogen, z opcją zakupu dodatkowych 25 pojazdów ma mosztować blisko 80 milionów złotych. Nowoczesne autobusy wodorowe dostarczy do Wałbrzycha firma Solaris Bus & Coach. Na srodę zaplanowano podpisanie umowy.

W lutym br. miasto ogłosiło przetarg na dostawę 20 autobusów zasilanych wodorem. Ofertę złożyła tylko jedna firma - Solaris Bus & Coach Sp. z o.o. Oferta wynosiła 82 410 tys. zł. W związku z tym, że miasto założyło maksymalną kwotę w wysokości 79 950 tys. zł - przetarg unieważniono.

Do ostatniego postępowania wpłynęły trzy oferty:

Solaris Bus & Coach Sp. z o.o.
cena netto za 1 pojazd - 3 250 000 zł
cena netto całkowita za zakres podstawowy (20 szt.) - 65 000 000 zł
cena brutto za zakres uwzględniający prawo opcji (45 szt.) - 179 887 500 zł

ARP E-VEHICLES Sp. z o.o.
cena netto za 1 pojazd - 3 249 900 zł
cena netto całkowita za zakres podstawowy (20 szt.) - 64 998 000 zł
cena brutto za zakres uwzględniający prawo opcji (45 szt.) - 179 881 965 zł

PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy Sp. z o.o.
cena netto za 1 pojazd - 3 245 000 zł
cena netto całkowita za zakres podstawowy (20 szt.) - 64 900 000 zł
cena brutto za zakres uwzględniający prawo opcji (45 szt.) - 179 610 750 zł

Wygrał Solaris Bus & Coach Sp. z o.o. wyceniając jeden autobus na kwotę 3 250 000 zł. netto - całość to 65 000 000 zł. netto (79 950 brutto).

O wyborze najlepszej oferty decydowało kryterium cenowe (60%), właściwości techniczno-eksploatacyjne (35%) i gwarancja na elektryczny układ napędowy (5%).

Jak donosi portal Transport Publiczny, oferta ARP E-Vehicles została odrzucona jako niezgodna z opisem przedmiotu zamówienia. Wprawdzie oferta Solarisa, mimomimo że była odrobinę droższa, wygrała ze względu na właściwości techniczno-eksploatacyjne.

Cytaj też:
Było za drogo — miasto unieważniło przetarg na autobusy wodorowe

adm / pm
foto: Soliaris
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Wro (21 listopada 2023 11:16)
Doktorek jest wodorowy za nie swoją kasę to można paliwa z Marsa ściągać jeszcze 3 lata temu gaz był Eco dopłaty były na wymianę pieca i nagle już nie Eco jak spięcia z Rosją powinno być referendum czy Wałbrzyszanie chcą spłacać taki dług z każdej strony nas robią w ciula Europa długo tego nie wytrzyma rozruby w Hiszpanii Francji Niemczech wszystko padnie po wojnie domowej w Unii będziemy jeździć do pracy do Indii albo Rosji
pp (21 listopada 2023 10:03)
mam nadzieję że będzie KLIMATYZACJA w nowych autobusach
analityk medyczny (21 listopada 2023 9:02)
Polska produkuje około 0,8% !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! całego światowego "ŚMIERTELNIE TRUJĄCEGO" dwutlenku węgla. Cała eurosodomia niecałe 10% !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Chiny, Rosja, Indie, Kanada, USA to około 70% !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! CZY TYLKO MI SIĘ WYDAJE, ŻE TO JEST CAŁKOWITY BEZSENS ? CZY TYLKO JA MAM WRAŻENIE, ŻE TO JEST IDIOTYZM ?????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! W Afryce, Ameryce Południowej : Argentyna, Chile palą czym popadnie i tam jakoś ci "ekolodzy" nie protestują, nie zakazują węgla, nie zakazują samochodów. Dlaczego ten posthitlerowski shwab nie pojedzie do Chin, do Rosji, do Indii i tam nie zacznie robić swoich zakazów. Na ostatnim spędzie czarownic w davos, przyleciało tyle odrzutowców, że wyszło 1,8 uczetnika na jeden samolot. KTO TU ROBI Z NAS DEBILI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! LUDZIE ZACZNIJCIE MYŚLEĆ, TO NAPRAWDĘ NIE BOLI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!11
stopdebilom (21 listopada 2023 8:19)
A nie lepiej będzie wrócić do minionych czasów kiedy to zaprzęgi konne ciągnęły wozy? Prawdziwe ZERO emisji. Koń w wolnym czasie "skosi" trawniki i je użyźni. Bilety będą tanie, bo utrzymanie konika jest tanie w porównaniu do tych cudów techniki, które się ludziom wciska.
Będzie rekord (21 listopada 2023 7:29)
Szaleństw wodoromka ciąg dalszy.Prze do zadłużenia miasta na równy miliard, tak jak parł na budowę tej kretyńskiej wieży.
analityk medyczny (20 listopada 2023 22:40)
150 tys. zł za wymianę butli. Oto dlaczego, nie kupisz sobie auta na wodór : https://www.youtube.com/watch?v=-MjYdgTLSxs
analityk medyczny (20 listopada 2023 22:33)
Najlepszym, najtańszym i najbardziej ekologicznym źródłem wodoru jest amoniak !!! Z jednej objętości amoniaku NH3 uzyskuje się PÓŁTOREJ !!! objętości wodoru H2 !!! Amoniak można pozyskać na drodze biologicznej lub poprzez energochłonną syntezę wysokociśnieniową. Dzisiaj wszystkie oczyszczalnie ścieków używają technologii pozbywania się związków azotu ze ścieków poprzez jego redukcję do azotu cząsteczkowego. Zamiast tego należy wykorzystać ten azot do produkcji amoniaku. Jest już opatentowana technologia niskotemperaturowego rozkładu amoniaku na rutenie, jako dodatek do ogniwa wodorowego. Amoniak można magazynować i transportować oraz tankować tak samo jak LPG !!! Na dzisiaj nie ma znanej technologii wytwarzania wodoru przez mikroby !!! Do tego gęstość energetyczna wodoru jest wielokrotnie niższa od : LPG, CNG, nie wspominając o oleju napędowym. Do wytwarzania wodoru, magazynowania, transportowania i tankowania do pojazdów wymagana jest aparatura wielokrotnie wytrzymalsza nić do LPG i CNG a co za tym idzie wielokrotnie droższa !!! Ale jak mieszkańcy tej wiochy wolą płacić takie podatki, to nikt wam tego nie zabroni. TYLKO NIECH PŁACĄ CI CO CHCĄ TYMI WODORKOWYMI AUTOBUSAMI JEŹDZIĆ !!!!
analityk medyczny (20 listopada 2023 22:24)
A wodorek do tych autobusów to będzie pochodzić z przerobu ruskiego gazu ziemnego - metanu, który najpierw trafi do hitlerowskich niemiec, tam to przerobią na metan i przewiozą do tej prywatnej wsi. Cena tego wodoru też będzie specjalna dla durnych polaczków po nierządem wodoromka. Myślę, że wątpię, żeby paneliki FV z farmy fotoromka dały tyle prądu, żeby można było prowadzić wielkoskalową elektrolizę wody. Przypominam, że nasze lokalne kopalnie to były i nadal są wysokometanowymi !!! Może skoro wodoromek tak sobie wymyślił, to może znajdzie drugie tyle kasy na odwierty i pozyskiwanie wodoru z loklanego metanu. Przypominam również, że eurosodomia zabroniła wykorzystywania jakichkolwiek paliw kopalnych zawierających ŚMIERTELNIE NIEBEZPIECZNY PIERWIASTEK = WĘGIEL OD 2023 ROKU !!! Może lokalny "geniusz" powie z jakiego źródła ma pochodzić wodorek do tych autek ?
Jerzy Jacek Pilchowski (20 listopada 2023 20:44)
Cytuję użytkownika: Dywizjon
Cytuję użytkownika: Ojciec Tadeusz
Ja jeżdżę na gapę to mi wszystko jedno jaki napęd
Wsiądź do mnie to wylecisz bez butów z kopa , nogi wylecisz zasrancu
Proszę o wyrozumiałość dla takich ludzi. Biorąc pod uwagę cenę tych autobusów i okres ich amortyzacji to cena biletu wynosić będzie jakieś kilka set złotych. Nie wszystkich na to stać.
Dywizjon (20 listopada 2023 16:25)
Cytuję użytkownika: Ojciec Tadeusz
Ja jeżdżę na gapę to mi wszystko jedno jaki napęd
Wsiądź do mnie to wylecisz bez butów z kopa , nogi wylecisz zasrancu
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Umowa podpisana - pierwsze autobusy wodorowe przyjadą we wrześniu 2024

Miasto nie rezygnuje z autobusów wodorowych i ogłasza kolejny przetrag

Wodorowe autobusy w Wałbrzychu za 3 lata

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij