Protest lekarzy: jak radzi sobie wałbrzyski szpital?

W całym kraju brakuje lekarzy, niektóre oddziały w szpitalach zostały zamknięte, wstrzymano przyjęcia pacjentów. Jak wygląda sytuacja w wałbrzyskim szpitalu? Czy jest równie dramatyczna?

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że klauzulę opt-out wypowiedziało w całym kraju ponad 3,5 tysiąca lekarzy. Klauzula to oświadczenie pracownika dyżurującego o wyrażeniu zgody na pracę w wymiarze przekraczającym 48 godzin tygodniowo. Wypowiedzenia  klauzuli opt-out są składane przez lekarzy od listopada.
 
Protestujący chcą przede wszystkim zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 procenta PKB w 2021 roku oraz wzrostu wynagrodzeń pracowników medycznych. 
 
Sytuacja w wałbrzyskim szpitalu, na tle kraju, jest jednak dość stabilna.
 
- W szpitalu generalnie brakuje lekarzy i nie ma to związku z obecną sytuacją. Problem kadrowy istnieje od lat i jest ciężki do rozwiązania. Jeżeli chodzi o obecną sytuację, to rezydenci u nas nie wypowiedzieli opcji opt-out. Mamy te same zasoby kadrowe, które są niewystarczające - mówi dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. dra A. Sokołowskiego Mariola Dudziak.
 
Różowo jednak nie jest. Jak twierdzi dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. dra A. Sokołowskiego Mariola Dudziak, gdyby z pracy zrezygnowało choć dwóch lekarzy, szpital będzie miał poważny problem. 
 
- Chciałabym przypomnieć, że od 1 października musieliśmy uruchomić nocną i świąteczną pomoc, co również nałożyło na nas nowe obowiązki i wyzwania, z którymi poradziliśmy sobie, ale lekko nie było – tłumaczy Mariola Dudziak– Jest to szydełkowa praca, żeby ułożyć grafiki, ale dramatu jeszcze nie było. Staramy się o pozyskiwanie nowych lekarzy, prezydent Wałbrzycha deklaruje wręcz mieszkania na czas pracy, może to przyniesie efekt.
 
Poszukiwani są lekarze praktycznie wszystkich specjalności, ale najbardziej brakuje chirurgów, neurologów i neurochirurgów. 
 
W.Blicharz
foto:walbrzych24.com
 
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno