Skarbnica wiedzy o Wałbrzychu
Gdzie mieściła się niegdyś w Wałbrzychu kapsuła czasu i jakich odkryć archeologicznych dokonywano w regionie wałbrzyskim - tego m.in  można było dowiedzieć się podczas prelekcji poświęconej wydawanemu w przedwojennym Wałbrzychu kalendarzowi Schlesischer Bergland Kalender.
 
 
Kalendarz jest tak naprawdę skarbnicą wiedzy o ziemi wałbrzyskiej. Wydawany był w latach 1928-1942. Redaktorem głównym był Max Kleinwachter, urodził się w Gottesberg (Boguszowie-Gorcach), był nauczycielem i redagował większość roczników kalendarza.
 
- Są tam informacje o Zamku Książ, o Wałbrzychu, o Boguszowie, o Walimiu, o Szczawnie-Zdroju, Jedlinie – Zdroju, Porcelanie Wałbrzyskiej Krzysztof, Muzeum Porcelany. Dla każdego jest coś ciekawego i dla muzykologa i dla geologa i dla biologa. - mówi prowadząca prelekcję, Natalia Południak.
 
Kalendarz zawiera informacje o wszystkich aspektach życia w dawnym Waldenburgu. Zawiera informacje dotyczące górnictwa, architektury, życia codziennego i zwyczajów.  Prelekcja dotycząca kalendarza odbyła się w Bibliotece Pod Atlantami (gdzie niegdyś mieściła się redakcja wydająca kalendarz). Oryginały poszczególnych wydań kalendarza znajdują się na co dzień w wałbrzyskim Muzeum Porcelany. 
 
pm
foto: WTV
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com.
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno