Szczawno: Parlamentarzyści chcą kontroli wojewody w Szczawnie

Kontroli wojewody w sprawie legalności zwołania, przeprowadzenia, procedowania i podejmowania uchwał podczas sesji Rady Miasta w Szczawnie-Zdroju  domagają się wałbrzyscy parlamentarzyści. Posłowie Katarzyna Mrzygłocka, Tomasz Siemoniak i senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska piszą list do wojewody Jarosława Obremskiego. 

Przypomnijmy - w piątek (19.02) radni zgromadzeni wokół burmistrza Szczawna Zdroju, Marka Fedoruka podjęli decyzję o przerwaniu zdalnej sesji Rady Miasta i wznowieniu jej w formie osobistego spotkania w poniedziałek (22.02)  w hali sportowej przy ul. Słonecznej.

- Wniosek Radnego Adama Jenningsa jest kolejną próbą destabilizacji pracy Rady Miejskiej, która podczas piątkowego spotkania w trybie zdalnym, bez żadnych przeszkód mogła przyjąć uchwały, które nie budzą żadnych wątpliwości radnych. (...) Zaproponowany i przegłosowany wniosek o przesunięcie sesji i odbycie jej w trybie "na żywo" jest nieodpowiedzialnym działaniem, wbrew przepisom (...) - napisał w oświadczeniu przewodniczącego rady Michała Brody.

Powód zwołania sesji stacjonarnej stał się jasny w poniedziałek (22.02). Na sesji obecni byli radni z obozu burmistrza Marka Fedoruka, opozycja domagała się sesji w trybie zdalnym i na sesję do hali nie przyszła. Zdaniem opozycji zwołanie sesji "na żywo" odbyło się wbrew przepisom.  

Podczas sesji stacjonarnej, koalicyjni radni odwołali przewodniczącego Rady, Michała Brodę (możliwe to było tylko podczas sesji stacjonarnej w tajnym głosowaniu). 

Wcześniej odwołano zajęcia zaplanowane w hali sportowej. Hala została przygotowana, jak się wydaje, do najważniejszych punktów obrad - odwołania przewodniczącego i powołania nowego. Nowe punkty obrad (odwołanie i powołanie nowego przewodniczącego) zostały wprowadzone po dwóch zaplanowanych wcześniej głosowaniach. Na komisję skrutacyjną oczekiwał, przygotowany już wcześniej, osobny stolik z drukarką, by wydrukować karty do głosowania przy wyborze nowego przewodniczącego. Przygotowana była także urna i stanowisko do tajnego głosowania. Nowym przewodniczącym Rady Miasta Szczawna-Zdroju wybrany został radny Adam Motyka. 


Kolejna sesja przerwana

Kolejna sesja (piątek 26.02) odbyła się w trybie zdalnym, jednak została przerwana na wniosek radnego Zenona Deca. 

-  W naszej ocenie tryb zdalny prowadzenia obrad zarządzony przez przewodniczącego Rady Miejskiej, nie zapewnia właściwego obradowania rady ze względu na często pojawiające się zakłócenia techniczne a w aktualnej sytuacji epidemicznej tryb zdalny nie jest jedynym sposobem prowadzenia obrad organów kolegialnych, co zostało potwierdzone stanowiskiem Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wałbrzychu - uzasadniał radny Zenon Dec.
 

O kłopotach technicznych mówił też wcześniej burmistrz Szczawna Zdoju, Marek Fedoruk.
 
- Nie było zawsze podczas tych sesji zdalnych, zapewnienia dobrej transmisji połączej między radnymi. Taki mamy jescze słaby internet w Polsce, że tak się to działo - tłumaczył burmistrz Szczawna Zdroju, Marek Fedoruk.  (link znajdziesz TUTAJ).


Będzie kontrola wojewody? 

Zdaniem odwołanego przewodniczącego Rady Michała Brody, zarówno wiceprzewodniczący Rady Adam Jennings jak i burmistrz Marek Fedoruk przekroczyli swoje uprawnienia organizując posiedzenie w hali sportowej, wchodząc w kompetencje przewodniczącego rady. Broda zapowiada złożenie skargi do wojewody dolnośląskiego.

- Nasi prawnicy już przygotowują dokumenty, które złożymy do Wydziału Nadzoru Wojewody Dolnośląskiego. (...) Wykażemy, które artykuły i paragrafy zostały naruszone. - mówi Broda.


Kontroli praworządności w Szczawnie domagają się też parlamentarzyści

Kontroli wojewody domagają się też wałbrzyscy parlamentarzyści - posłowie Katarzyna Mrzygłocka, Tomasz Siemoniak i senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska . Zwrócili sięoni pismem do Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego z prośbą dokonanie "pilnej kontroli legalności zwołania, przeprowadzenia, procedowania i podejmowania uchwał podczas Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej w Szczawnie-Zdroju oraz podjęcia odpowiednich środków nadzoru". (pismo poniżej)


Czytaj też:
RM Szczawna-Zdroju odwołała przewodniczącego Michała Brodę
Nowy przewodniczący RM Szczawna-Zdroju
Szczawno Zdrój: sesja znów przerwana
Szczawno Zdrój: Będzie skarga do wojewody

adm
foto: archiwum walbrzych24.com
redakcja@walbrzych24.com

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno